Citat:
Ursprungligen postat av
Flaskbackare
Det kan gå hur som helst i Hovrätten, dom kan höja straffet oxå. Vet inte vad du menar med säkrar ett eventuellt överklagande?
Det blir med 99% en överklagan dock.
Jag blir nyfiken på hur flera av er kan vara så säkra på att tingsrättens dom kommer att överklagas. Båda parterna har ju nu inför rätten fått lägga fram sina berättelser om vad SD gjorde kvällen den 14/5 2018, och lagmannen Björn Lindén fick säkert möjlighet att ställa frågor om han ansåg att något var oklart.
Vad är det som säger att han nu inte skulle kunna skriva en dom som på ett pedagogiskt sätt förklarar hur han har resonerat sig fram till sitt beslut, på ett så övertygande sätt att den part som beslutet går emot inser att det inte skulle löna sig att överklaga?