Citat:
Ursprungligen postat av
kekeke3
Hej Stolpskott! I rådande stund finns det inget som tyder på att vi kommer att uppnå detta därav karantänlösningar rent globalt. Hoppet finns men det finns massa studier på att människor som man trott blivit immuna får symptom återigen och som sagt saknas bevis för att immunitet går att uppnå just nu.
Lösningen är vaccinet. Alternativa lösningen är skiten som kan sakta virusets spridning kontra immunförsvaret.
Du tror nog att människoarten fått komma i kontakt med *ALLA* virus men det är långt från fallet och covid-19 är olikt mycket vi byggt flockimmunitetet mot tidigare.
Ok, om du tror att en tvåårig karantän är svaret på allt gott, får du tro det. Vi andra, mer upplysta, tror på annat, ärthjärna! Var tacksam för det!