2020-04-09, 16:05
  #211021
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Jag räknade på samma sätt förut. Men vi måste komma ihåg att denna undersökning inte fångade upp folk som har haft viruset tidigare och sedan blivit friska.

But it’s the actively infected ones at that time that inform the death rate today. The 2.5% tested infected represent the population at this time that has died, leading to around 80 ~ 100+ deaths a day. The CFR based on those numbers in Stockholm is quite high, nearly 2%.
Citera
2020-04-09, 16:06
  #211022
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jon.Holms
Hmmm... ja, du har rätt. Sverige är ju numera ett land där de styrande kan göra i princip vad som helst och komma undan med det.
I nuläget kanske.
Det ligger ett enormt ansvar på de styrande att i så fall genast ändra på detta så att mer otåliga medborgare med våldskapital inte hittar olämpliga och farliga metoder för att skipa rättvisa. Jag kan nämligen se det komma om det blir katastrof.
Rättsstaten måste kunna ställa även politiker och tjänstemän till ansvar på ett för folket riktigt övertygande sätt.
Citera
2020-04-09, 16:06
  #211023
Bannlyst
Imorgon är det en stor dag för de oetiska skitstövlarna på flashback. Pga att det är långfredag kommer det att redovisas att totalt avlidna var 56. En massa jubel från förnekarna som börjar undra när fan ska man öppna allt igen, det är ju fint väder ute. De tar sista-minut biljett till Sälen eller planerar stort hemmaparty kallat "Fuck you Corona".

Det blir alltså en väldigt trevlig påsk, med mycket mat, knull hit och dit, mycket sprit osv. De flesta säger att de ska vara försiktiga dock. Vissa tar på sig handskar när de ligger med random partner.

Adolf Tegnell kommer att hålla möte under påskhelgen för att trixa med siffror och tar in ett par konsulter som ska hjälpa honom så att på tisdag inte ska visas att det blivit 1241 avlidna. Han har redan ett säkert kort med den alltid fungerande "eftersläpning" men vill ändå försöka hitta på ett bättre trick.

Fortsättning följer.
Citera
2020-04-09, 16:06
  #211024
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flashbacksuger4
Idag har vi fått 1/10 av alla fall vi har. Och vi sticker ut EXTREMT i jmf med Norgez Finland och Danmark.

VAD ÄR DET.LÖFVEN TALAR OM I SR?!?!?

Tegnell sa ju att han såg en avmattning i Stockholm, ändå är de två senaste dagarna de dagar när högsta antalet fall har registrerats.
Citera
2020-04-09, 16:06
  #211025
Medlem
DrunkenZealots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haloumi
Den uträkningen faller på så många olika plan så jag orkar inte ens.

Men jag kan säga en anledning iallafall. Man testade inte antikroppar hos dom.

Kan inte vara många som hade antikroppar för 10 dagar sedan. Det förutsätter att de smittades innan 16 mars, vilket inte kan varit många. Max 1000 hade fått corona innan 15 mars.

1000/1,8 mijoner = 0,5 promille.
2,5% på 1,8 miljoner = 45 000

Du kan i så fall dra bort 2% av de uträknade döda. Istället för 10 000 döda stockålmare så blir det 9800.
Citera
2020-04-09, 16:06
  #211026
Medlem
Zarfots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Nu tycks vi i alla fall veta lite mer.

1% dödlighet tycks stämma rätt bra.

400 döda i Stockholm. 2,5% smittade av 2 miljoner invånare.
Det är cirka 50 tusen personer, varav 400 har avlidit. Det ger en dödlighet på 0,8%. Å andra sidan har vi ju ett antal på intensivvård nu också och en del av de kommer inte klara sig. 1% ligger nog väldigt nära sanningen skulle jag tro.

Det här visar också att de som talat om att 50% redan skulle vara smittade talar totalt i nattmössan. Det här kommer bli långt värre innan det blir bättre. Vi är fortfarande bara i början och toppen ligger sannolikt åtskilliga veckor bort. Kanske någon gång i maj ser vi toppen, men smittan kommer leva kvar hela sommaren om man inte hittar på någon mirakelkur.

Vet att många blir förbannade när man säger sådana här saker. Speciellt de som är verksamma inom ekonomin eller på finansmarknaden. För de sätter bokstavligt talat pengar före människoliv.

Var får du siffran 50 000 smittade i Stockholm ifrån?
Citera
2020-04-09, 16:07
  #211027
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av blueberrycake
Läkarna i Sörmland larmar: "Aktivera krisavtalet nu - läget är akut"

Sörmlands läkarförening vill följa Region Stockholms exempel och aktivera krisläges-avtalet för personalen, rapporterar P4.

Där kom det. Vart är team Tegnells vänstertroll för att relativisera det?
Citera
2020-04-09, 16:07
  #211028
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
För att vara tydlig: Det har idag rapporterats 107 döda idag. Knappt hälften (47) av dessa dödsfall skedde igår, resten tidigare eller så saknas uppgift.
Semantik. Varför är det viktigt att trycka på det, ordet nya? Blir det färre döda då? Det är heller inget fel med den meningen eftersom antalet tidigare var okänt och nu är känt, det är ett nytt tal med döda. Det blir fler nya döda imorgon i verkligheten där många kanske rapporteras nästa vecka (då det dör dubbelt så många den dagen men hälften rapporteras två veckor efter).

För övrigt.

Man kan istället undra varför denna röra överhuvudtaget finns då vi har it-system, digitaliserade journaler och personnummer. Har en del inte fått diagnos tidigare och dör plågsamt i lunginflammation ensamma någonstans? Är det på äldreboeenden så tycker man ju att en läkare borde ha kallats dit av personalen om gamlingarna hostar.

Det är underligt att ett modernt samhälle inte kan samla ihop antalet döda från en dag och presentera det den nästa (det är ju inte så vanligt att en anhörig får dödsbeskedet en vecka efter). Ett fåtal undantag går väl att acceptera om dom dör ensamma hemma. Det blir rörigt för dom som ska hålla koll och dom blir alltid en vecka efter, Tegnell tex. Nu tror ju jag detta är medvetet gjort för att skapa en lång flack kurva av döda för att inte skrämma skiten ur folk. När antalet döda i verkligheten går ner så plockas de "orapporterade" döda från föregående veckor in och man kallar det för en stabil nivå. Det gäller att Tegnell räknat rätt på toppen då annars kommer kurvan att se ut som en berg och dalbana. Dom försöker inte kontrollera smittan mycket utan kurvan. Men man kan ju ha fel här.
__________________
Senast redigerad av Moretex 2020-04-09 kl. 16:10.
Citera
2020-04-09, 16:07
  #211029
Medlem
InOurNatures avatar
Jag vet inte jag med att det nu skulle vara 10% som är smittade. Det känns återigen som en siffra man bara plockar fram och hoppas på. 2.5% säger deras egna stickprov, det finns modellering gjord som räknar på ungefär 3-4% infekterade i Sverige. Så bara för att runda uppåt känns 5% mer relevant och troligt, vilket på många sätt är bra mycket värre än de 10% vi hoppas på.
Citera
2020-04-09, 16:09
  #211030
Medlem
Robocraps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
De hade alltså gått till jobbet och arbetat sjuka trots klara direktiv om sjukskrivning vid minsta symptom. Som tur är finns det hopp i hydroxiklorokin, även för gamla åldringar.
Dr. Marc Siegel, a Fox News medical contributor, told “Tucker Carlson Tonight” on Tuesday that his 96-year-old father was recently weak and struggling to breathe but recovered after he was administered an anti-malaria drug and antibiotics.

Siegel was discussing hopeful signs that hydroxychloroquine has shown in recent studies when combined with antibiotics for coronavirus treatment.

Siegel said his father, who lives in Florida, recently complained about weakness, shortness of breath and feared that he was going to die.

Siegel said that his father’s cardiologist prescribed hydroxychloroquine and antibiotics and the combination proved effective.

"He got up the next day and was fine,” Siegel said.
https://www.foxnews.com/health/dr-marc-siegel-opens-up-about-his-father-96-and-his-use-of-hydroxychloroquine


Lade man inte ner användandet på Sahlgrenska?
Är det någonstans i Sverige som behandlingen sker just nu?
Citera
2020-04-09, 16:10
  #211031
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Disputator
Vad tror ni, restriktioner eller "tvätta händerna och håll avstånd"?

Torsdag den 9 april klockan 16.30 hålls en pressbrief med inrikesminister Mikael Damberg, rikspolischef Anders Thornberg, MSB:s generaldirektör Dan Eliasson, Folkhälsomyndighetens generaldirektör Johan Carlson och Socialstyrelsens generaldirektör Olivia Wigzell.

Hmm..

Regeringen har ju fått igenom sina fullmakter, så det är möjligt att det blir något sånt. Tex att man skall kontrollera krogarna närmare, och stänga de som bryter mot föreskrifter. De skulle ju förklara varför rikspolischefen är med.
Citera
2020-04-09, 16:10
  #211032
Medlem
ganglere2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pjabas
I nuläget kanske.
Det ligger ett enormt ansvar på de styrande att i så fall genast ändra på detta så att mer otåliga medborgare med våldskapital inte hittar olämpliga och farliga metoder för att skipa rättvisa. Jag kan nämligen se det komma om det blir katastrof.
Rättsstaten måste kunna ställa även politiker och tjänstemän till ansvar på ett för folket riktigt övertygande sätt.

Ett återinförande av tjänstemannaansvaret och inrättande av en författningsdomstol som i Tyskland.
Fast det vill inte "våra" styrande.

Så det förblir nog som det är.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in