Citat:
Ursprungligen postat av
gabrielle2
All politik utnyttjar det här, Stefan också.
De flesta psykopater sitter i toppen, de inbillat goda går även de och önskar livet ur folk.
Men psykopat kan jag inte direkt påstå att jag är. Kom på mig själv att mina tankar om saken inte direkt var fina tankar i grund och botten.
En riktig psykopat tänker aldrig på vem han/ hon är. De följer sina tankar fullt ut.
Läste ditt ursprungliga inlägg om dina egna tankar, och dina reflektioner över dem.
Det är ju också ett sätt att söka bekräftelse på sina egna misstankar om Sveriges ”strategi”, att det kommer nåt som punkterar bubblan.
Jag reagerar med avsmak på förhärligande om landets (icke-)strategi, hur jäkla platt opposition och media agerar. Det handlar mer om att förgylla Sverigebilden (som har börjat krackelera) och räcka ett stukat långfinger mot omvärlden, än att stilla folks oro.
Snart dammar man väl av 70-talets slogan ”Sverige är fantastiskt”.
Det som utspelar sig är i allra högsta grad politiskt - våra politiker vill visa omvärlden att Sverige är bäst. Och det med sin befolkning som insats.
Det ironiska i det hela är att Sverige låter andra länder med sina åtgärder sköta om smittbekämpningen, för att sen springa och slå sig för bröstet och låtsas om att det är vårt folkvetts tilltro till ”experter”.
BTW, var det våra ”experter” som förordade ”Refugees Welcome”..?