Nytt inlägg från Folkhälsomyndigheten:
Nu har vi många högtider framför oss: påsk, ramadan med eid al-fitr, pesach och flera andra. I år blir det inte som vanligt. Istället för att träffa våra nära och kära för att fira, måste vi tänka på att skydda varandra från smittspridning.
Det är särskilt viktigt att skydda våra äldre, som riskerar att bli svårt sjuka, mot covid-19.
Tillsammans kan vi bromsa smittan i Sverige.
Det här kan alla göra:
Stanna hemma även om du känner dig bara lite förkyld.
Tvätta händerna ofta med tvål och vatten i minst 20 sekunder.
Håll avstånd till andra både inomhus och utomhus.
Håll avstånd till andra på bussen, tåget, tunnelbanan, spårvagnen och andra allmänna färdmedel.
Undvik fester, begravningar, dop, kalas eller bröllop.
Håll avstånd till andra på idrottsplatser, badhus och gym och undvik att byta om i allmänna omklädningsrum.
Res inte i rusningstid om du kan undvika det.
Res bara om det är nödvändigt.
Är du 70 år eller äldre är det extra viktigt att du begränsar dina sociala kontakter och undviker platser där människor samlas.
Folkhälsomyndigheten ger ut så kallade allmänna råd som visar hur smittskyddslagen ska användas. De innebär bland annat att det är viktig att undvika större sociala sammanhang där flera personer träffas. Råden gäller fram till 31 december 2020.
Några funderingar.
Försöker man att göra det ännu otydligare än tidigare, för dom som hittills haft svårt att (vilja) förstå.
Är det inte en väldigt konstig mening,
om du känner dig bara lite förkyld.
Och de i på idrottsplatser, badhus osv. Ska man komma ombytt till badhuset? Inte duscha innan/efter?
Och hur ska detta gå tex inom idrotten. SvFF gick igår ut med att lokalfotbollen ska spelas som planerat. Även S:t Erikskuppen i fotboll.
https://www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/a/qLBybO/beslutet-sa-spelas-fotbollen-i-stockholm
Och när de kommer till de gamla.
Har man inte sagt tidigare att de som är 70+ ska hålla sig hemma med undantag för promenader!?
Nu ska man begränsa sina sociala kontakter. De går ju att tolka som att dom bara ska minska, inte upphöra. Undvika platser där folk samlas... samlas man i affären, köpcentrum osv.
Hur länge detta kan pågå kommer nog som en nyhet för många.
31 december 2020 gäller detta meddelande och de säger väl en del.
Nog hade denna text kunna varit tydligare. Om inte annat för de som redan nu gör allt för att tänja på vad dom bör och inte.