2020-04-08, 09:33
  #206581
Medlem
Aspsusas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Naturligtvis. Jag försöker dock att dra ner det till vanlig mänsklig nivå d.v.s. om man upplever sig som sjuk eller inte. Uppenbarligen så verkar de flesta inte känna av COVID-19. Det obehagliga tycks dock vara att man kanske t.o.m. är mer smittsam då.

Håller med om mycket, men inte det fetade. Där har vi helt enkelt alldeles för litet kunskap i dagsläget. Vad de allra flesta europeiska länder (&USA) var tvungna att göra pga brist på testkapacitet har gjort att enorma mängder av människor har varit från lindrigt sjuka till "värre influensa" -sjuka utan att bli testade.

I februari-mars var testkriterierna helt absurt snäva vad gäller exponering (först bara Kina, sedan Kina och Italien, etc) - mörkertalet av potentiellt smittade med symptom är ganska stort bara för den perioden.
Och från ca mitten av mars så har vi dessa uppmaningar till folk att inte söka vård för lindriga förkylningssymptom - igen ett stort mörkertal av potentiella symptomatiska Covid-19 patienter. (Detta är orsaken till att jag ser det som alarmerande att det alls fastnat några i influensa-sentinelen.)

Och nu talar jag bara om andelen människor med ganska tydliga symptom. Sedan tillkommer en grupp med på riktigt lindriga symptom: litet muskelvärk i två dagar (som lätt misstas för att man sovit snett eller burit för tungt), överdriven trötthet, huvudvärk etc.

Så jag tror inte att de flesta inte känner av Covid-19, jag tror att majoriteten får någon grad av symptom, möjligen t.o.m. så att majoriteten får märkbara eller utdragna symptom. Dessa har bara inte i någon större grad alls fångats in av testningen tillsvidare.
Citera
2020-04-08, 09:33
  #206582
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lallladin
Därtill rapporterades 254 dödsfall kopplade till coronaviruset, rapporterar The Guardian. Sammanlagt har 103 228 personer smittats i Tyskland, och 1 861 personer har avlidit

Antal personer som testats positivt är absolut inte relevant. Det är snarare så att ju högre den siffran är, desto bättre är det eftersom man testar mer. I alla länder är den siffran bara en bråkdel av det verkliga antalet smittade.

Däremot dödsfall spelar roll. Tyskland hade smittan mycket tidigare än Sverige. Och siffrorna motsvarar för Sveriges befolkning 31 nya döda, och 232 döda hittills totalt.
Citera
2020-04-08, 09:33
  #206583
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel
Läsvärd intervju och rätt intressant att den fått så liten uppmärksamhet i svensk media. Vi har en konsensuskultur som visat sig vara farlig i den situation som uppstått.

Tänker att den gode herr Olsen tar utrymmet att vara mer pissed off i norsk media än i svensk.
Han vet att han inte blir idiotförklarad där.
Citera
2020-04-08, 09:33
  #206584
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Corona-Ezpecial
I Tyskland så är deras sjukvård av uppfattningen att ju fortare du kommer under vård ju bättre chanser för ett tillfrisknande har du, även om det inte är akut så sker tillfrisknandet snabbare med tidigt insatt vård. Se bara till deras statistik över döda så ser du ett tydligt resultat av deras vård.
Du svamlar. Det finns inget botemedel mot COVID-19.
Citera
2020-04-08, 09:33
  #206585
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OvissFramtid
En skola i Göteborg ska nu göra orosanmälningar mot de barn som väljer att stanna hemma från skolan under pandemin. De har ju skolplikt. Sa de nyss på SVT. Socialismen förnekar sig inte.
Säkerligen huvudsakligen elever med Somalisk bakgrund som hålls hemma pga panik hos deras föräldrar.
Då bör naturligtvis rektor reagera!
Citera
2020-04-08, 09:34
  #206586
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Visst kan Trump vara lite galen ibland, men Corona-krisen tycker jag han har hanterat bra sedan han svängde om.

I den spontana kritiken mot Sverige igår så visade han att han var påläst. Sveriges strategi är ju alldeles vansinnig och vi går mot något som närmast kan liknas vid samhällskaos, eftersom det kommer att bli kraftig social oro på grund av de stora dödstalen.

Jag har svårt att se varför smittspidningen skulle ha avtagit de senaste 2-3 veckorna, givet att viruset är så otroligt smittsamt, och vi har sett:
- Överfull kollektivtrafik i Stockholm (även i min stad är bussarna ofta fulla)
- Mycket folk på restauranger och pubar
- Trängsel i köpcenter

Om smittspridningen har fortsatt de sista veckorna, så lär vi gå just mot denna kraftfulla peak i slutet av april som många förutspår.

Väl talat, instämmer i detta. Dock är jag väl bara människa, så jag kan inte låta bli att hoppas på att genom nåt slags mirakel kanske vi klarar oss undan den "värsta" peaken. Regeringen kanske plötsligt vaknar upp och inför ngn slags lockdown väldigt snart, som påverkar ändå. Känner att jag griper efter halmstrån men vad ska man göra...
Citera
2020-04-08, 09:34
  #206587
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av XanX
Smittar inte via mat enligt Tegnell. Min personliga åsikt är att det inte är tillräckligt undersökt och undviker all mat som inte är förpackad.

Uppvärmd mat e ingen fara men godis kan nog ligga ett virus och vänta..
Men hur stor sannolikhet är det att någon nyst rakt in i godiset??
Citera
2020-04-08, 09:34
  #206588
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av ParMobil
Men snälla lilla du!
Borde inte dödstalen ute i Sverige (utanför Stockholmsområdet) skjuta i höjden då? I Skåne har vi fyra bilar som bara åker runt och testar på äldreboenden, så att det skulle ligga gamlingar och dö utan diagnos här låter inte speciellt troligt.
Men det är klart, Tegnell åker runt och tvingar alla att mörka..
Jag är hemskt ledsen att den statistiken inte passar herr Kines agenda!
Först blir man smittad, sen dör man. Nu ser vi att antalet konstaterade smittade ökar utanför Stockholm. Vad tror du händer sen?

Du har grava problem. Jag orkar inte förklara allt på din idiotnivå mer.
Citera
2020-04-08, 09:35
  #206589
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DoktorTengele
Kinas metod, att svetsa in sin egen befolkning var visserligen effektiv men moraliskt mycket tveksam.

Mycket mindre moraliskt tveksamt än att medvetet smitta en så stor del av befolkningen som möjligt, som makthavarna i Sverige har valt att satsa på.
Citera
2020-04-08, 09:35
  #206590
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av johej
Han är en babbelgubbe och babblar ofta osammanhängande.

Han fick frågan idag om varför han ofta säger att "allt kommer att gå bra, vi kommer att vinna". Han förklarade det med att som president behöver man också agera cheerleader. Jag tycker han har rätt i det.

Han stängde gränsen mot Kina utan att ha läst det memot, så uppenbarligen har han andra kanaler än memos att få information ifrån.

Att någon har köpt Hydroxiklorokin och kurerat sig själv behöver inte vara lögn.
Om jag vore sjuk och fick tag på det så skulle jag också självmedicinera. (Faktum är att jag nu ska försöka få tag i det. Låg dos på 200 mg per dag blir säkert bra.)

Ja, stödpaketet är litet om man har medelgod ekonomi. Men för de fattiga kan det vara räddningen från misär. Och vi vet ännu inte om det är engångs eller återkommande.

Min slutpoäng är att han må vara babbelgubbe men han tar bra beslut i slutändan.

Hur är det än räddning när det är för 1 månad och sedan tar det stopp?
Citera
2020-04-08, 09:37
  #206591
Medlem
Paladins avatar
Jaha. Sjukskriven ännu en period från arbetet nu då. Är inne på tredje veckan med snuva, viss torrhosta och extrem huvudvärk som kommer och går.
Börjar känna att det vore sjukt skönt att få testa sig nu faktiskt. OM det nu vore covid-19 jag har/haft så skulle det vara skönt att veta så jag slipper gömma mig i hemmet längre än nödvändigt.

Men utan extrema andningsproblem lär jag aldrig få veta vad detta är för något. Vanlig långdragen förkylning eller "the kung-flu".
Citera
2020-04-08, 09:37
  #206592
Medlem
Washington post beskriver att man ser en ojämn distribution mellan folkgrupper. Är det från förutsättningarna som kommer genetiskt är det svårhanterat.

Möjligt komponent i förklaringen till varför skillnaden mellan Sverige och Finlands dödstal är så stora.

https://www.washingtonpost.com/nation/2020/04/07/coronavirus-is-infecting-killing-black-americans-an-alarmingly-high-rate-post-analysis-shows/?arc404=true
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in