Citat:
Ursprungligen postat av
DoktorTengele
Är det datanörden och hans galna fru som är i farten igen?
Ja det verkar handla om Gates
https://www.news24.com/SouthAfrica/News/apology-to-the-bill-and-melinda-gates-foundation-for-africa-vaccine-story-20200405
I en historia som verkar så rörig att jag inte har hunnit gräva så djupt i den ännu.
Citat:
Ursprungligen postat av
Chantre
Afroamerikaner i USA samt Somalier i Sverige är överrepresenterade både bland svårt sjuka och döda. Rimligen borde ju då överdödlighet ske när smittan härjar i Afrika. Ett botemedel hade ju i så fall gjort underverk. Kina har ju också stora intressen i Afrika.
Och därför borde man först ge afrikaner möjlighet att prova vaccinet???
Eller så borde man inte utsätta dem först för riskerna med det???
Citat:
Ursprungligen postat av
berenpxx
Här måste jag hålla med WHO-chefen. Jag vill att ett nytt vaccin ska testas på globalister, nazi-feminister och Stefan Löfven.
Intressant tanke!
Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
Nej, men vaccin mot coronavirusfamiljen är en synnerligen riskfylld business vilket du skulle ha vetat om du hade följt med i tråden.
Jag ber så hemskt mycket om ursäkt att jag har lagt ner så mycket tid på att hålla samhället igång
att jag inte har haft tid att läsa 200000+ inlägg.
Citat:
Ursprungligen postat av
Snapcount
Det låter som en läkemedelsjätte som inte vill bli stämda i USA, om testet barkar åt h-vete..
(Kanhända att man "passar på" att testa nya hemmakok till andra sjukdomar även, som aldrig skulle få chans att bli kliniskt testade på hemmaplan. Globala jättar är giriga.)
Är det bra eller dåligt att vaccinkokande läkemedelsföretag går i konkurs just nu, för att dom får arslet avstämt?
Citat:
Ursprungligen postat av
outoftheblue
Arg för att någon vill använda folk i Afrika som, försöksdjur? Det kan man väl förstå. Den som föreslog det borde testa sin egen familj först. Vägrar han så talar det ditt tydliga språk.
Afrika är ju en hel diversifierad kontinent.
Varför måste man utesluta en hel kontinent från testerna, som WHO chefen säger att man ska göra?