Citat:
Ursprungligen postat av
Mr.Woods
Det verkar som om de flesta är asymptomatiska, och av de som blir sjuka är det en relativt stor grupp som blir allvarligt sjuka. Det är det som är så lömskt med den här sjukdomen enl. de läkare jag talat med.
Det kanske är därför det sprids på äldreboendena nu. Personal och annhöriga utan symptom har sannolikt dragit in smittan.
Antagandet att de flesta är asymptomatiska har kommit ifrån byn Vo i Italien och Diamond princess skeppet, de enda ställen man hittills har kunnat mäta alla invånare i en sluten miljö. Det visade sig senare att även de flesta av dessa insjuknade, man mätte alltså för tidigt så att säga. Slutsiffran som uppskattades över asymptomatiska landade på 16%, inte 50-75% som först antogs.
Presymptomatiska är därför ett bättre ord att använda, de flesta är alltid presymptomatiska efterssom viruset är så smittsamt och det tar sån lång tid för symptomen att blossa upp.