Citat:
Ursprungligen postat av
LadySweden
Johan Karlsson och regeringen? Eller Johan Karlsson och Stefan Löfven?
Vill du lägga till någon?
Jag minns att SL ville ta ansvar för Sverige, och det har han fått. Fast att ta ansvar för de boende hos äldrevården ville han visst inte. Likväl ÄR han ansvarig. Ansvar kan inte delegeras.
Detta får utredas i efterhand, för det första måste du inse att ansvaret för själva virusets uppkomst och spridning ligger hos staten Kina.
Ansvarsfrågan vi diskuterar handlar således om situationens hantering.
För det andra. Stämmer precis som du skriver att Löfven är ytterst ansvarig.
Man har lagar att förhålla sig till som inte kan ändras hur som helst och därtill myndigheter med sina utfärdade föreskrifter, hur lagarna ska läsas.
I detta fall med hur viruset ska hanteras faller strålkastarljuset på Folkhälsomyndigheten, som exempelvis tar fram olika influensavaccin vart år och för statistik.
Man har forskat inom ämnet och utfört omfattande datorsimuleringar som markerar precis de åtgärder vi nu tar till, som vi vet, tror oss veta, ger effekt.
https://omni.se/hygien-viktigare-an-stangda-skolor-i-simulerad-pandemi/a/naxAOQ
Detta är långt bättre än att överge alla beredskapsplaner man hade och etablerad forskning för att plötsligt handla i en populistiska panikåtgärd.
Löfven har följt sin myndighets expertråd så långt som möjligt så jag har svårt att se att han skulle kunna klandras i efterhand.
De som kommit med egna nycker däremot..