Citat:
Ursprungligen postat av
Sharm0ta
Det är inget att skratta åt. Tråden är nedlusad med defaitister som gett upp, lagt huvudet på stupstocken och hoppas att de ska överleva det ”oundvikliga”. Noll livsduglighet ska försöka förklaras som ”rationellt beteende”, man säger sig värna om ekonomin men det handlar egentligen bara om att de fruktar Darwin. Nu är det bara att invänta katastrofen så att moderhjärnan kan skicka ut nya direktiv för stimfiskarna att applådera. Svensken är världens mest lämpliga lägervakt, du ska få se när det blir karantän att det jag säger stämmer. Det är bara en fråga om tid.
Tråden domineras dock av alarmister som skriker ut sin oro och rädsla. När man är rädd och ängslig vill man få stöd av likasinnade, det är naturligt.
Men nu är ju inte covid-19 en dödlig sjukdom, om man inte är 80+ och sjuk sedan tidigare, så karantän är överdrivet och onödigt.
För att sakta ner smittspridningen bör vi ha en viss social distans men att stänga ner hela landet är bara dumt.