2020-04-04, 07:28
  #191917
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av biljon
Och jag är inte heller sugen på att få min t-bane grannes saliv i nyllet heller.
Köp en MC-hjälm. Eller bygg ett visir av oh-papper.
Citera
2020-04-04, 07:30
  #191918
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
Asymptomatiska kan smitta 48 timmar, alltså 2 dygn, innan symptom inträder. Attendo påstår att det varit asymptomatiska i personalen som smittat. Är de rädda för att bli stämda?

Och värsting: WHO misstänker luftburen smitta.

Vårdföretaget Attendo anser sig ha belägg för att det i huvudsak är symptomfri personal i deras verksamhet som smittat äldre.

Det finns också en viss risk att coronaviruset kan vara luftburet, enligt WHO. Det skulle i så fall innebära att mindre droppkärnor kan spridas med luften och inandas. Det är dock inte vetenskapligt fastställt.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/studier-visar-pa-att-coronaviruset-kan-smitta-tidigare-an-man-trott

Det är intressant. Ändå jobbar personal i vården helt utan munskydd med fara både för sig själva och andra. Känns som vi sitter på en bomb som bara väntar på att brisera. Jag är rädd både för egen del och mina medmänniskor. Det är väl inte socialt accepterat att bära skydd kanske?

När kommer hemmatesten för Corona? Visst är det fortfarande så att de flesta börjar uppvisa symtom dag 5 från smittotillfället? Efter 7 dagar uppvisar 95-98% någon symtom. Det är förbaskat lömskt det här viruset och troligen även luftburet men det har jag misstänkt ända sedan hemvändande sportlovsfirare drog hem skiten från Italien. Annars hade nog inte så många blivit smittade.
Citera
2020-04-04, 07:30
  #191919
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Efternamn08
Måste vara hemskt att vara tandläkare när alla käftar osar Coronavirus. Dålig och blod. Usch hoppas de har bra skydd och hög lön nu.
Folktandvården har stängt ner.
Citera
2020-04-04, 07:31
  #191920
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av heavydutybody
Expert tycker de hade bättre strategi mot smitta på medeltiden än vad Sverige har nu:

Från 37.40 specifikt för Sverige:

https://www.youtube.com/watch?v=Q9Q53KWZFMU&feature=emb_title


Läs på om transmissionsfaktorer och transmissionhastighet (R0 - R) istället för att ta pengar från staten för att föra din propaganda.

Din punkt 3 är ju för dum för att ens kommentera.
Hans kommentar om medeltiden handlar om karantän för inresande.

Att dra en linje mitt genom ett land, där folk är smittade på båda sidor, har inget med den sortens karantän att göra. Dagens ”karantän” är enbart en fråga om social distancing för att få ett långsammare förlopp.

Det här är dessutom en person som ägnar sig enbart åt medicin, och virus på molekylnivå. Han är ingen ledande expert inom negativa hälsoeffekter av exempelvis långvarig karantän eller en ekonomisk depression, eller spridning av smitta för den delen.

Min punkt nummer tre som du tycker är för korkad är etablerad vetenskap. Exempelvis Harvard påpekade detta nyligen i en studie. Om du blockerar folks normala kontaktytor (skola, arbete) samtidigt som viruset sprids genom mer slumpmässiga vägar, så kan man inte släppa efter på restriktionerna sen, eftersom man då får en ännu högre peak, när alla slumpmässigt smittade återupptar sina normala umgängen samtidigt.

Kolla själv. Figurer sida 6 och 8:

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.22.20041079v1.full.pdf
Citera
2020-04-04, 07:31
  #191921
Medlem
DoktorTengeles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TestoGubbe
förstörde vi inte våran ekonomi........för i helvete agerandet bygger endast på att vi ingen ekonomi har ALLA LADOR ÄR TOMMA.

Det svenska agerandet bygger på att vi i landet haft experter som fått corona i knäet och sett att detta inte är jordens undergång som många andra felaktigt utgick från.

Sverige har agerat föredömligt. Kallt och rationellt.

Mycket bra att experter fått sköta det här från dag ett, och inte alarmister på flashback eller yrkespolitiker som aldrig haft ett riktigt jobb någon gång i livet.
Citera
2020-04-04, 07:31
  #191922
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Africanized
Ja Florida och han har fått utstå enorm kritik för det
Nu senast förbjöd han alla sammankomster utom kyrkans...
Gudstjänster och sammankomster där det sjungs mycket borde ha rätt stor potential för smittspridning. Mer än om folk bara sitter tyst och lyssnar.
Citera
2020-04-04, 07:34
  #191923
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av biljon
Och jag är inte heller sugen på att få min t-bane grannes saliv i nyllet heller.

Vilken normal människa åker T-bana nu för tiden? Känns ungefär som att sätta in en patron i en revolver, rotera trumman och trycka av mot tinningen. Förmodligen går det bra men oddsen tycks ju vara ungefär desamma att du antingen blir svårt sjuk i corona, eller dör...
Citera
2020-04-04, 07:35
  #191924
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sir89
Folktandvården har stängt ner.

De tar emot akutfall. Dessutom finns det massor med privata kliniker. De borde också få hög lön.
Citera
2020-04-04, 07:37
  #191925
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Tack! En medmänsklig röst. Samma människor som i regimens namn kräver allt för att rädda människor i andra länder kräver att gamla i Sverige skall dö.

Ja detta är helt sjukt

De som stått bakom den "humanitära stormakten" och att rädda de "ensamma barnen undan krig" är nu extremt cyniska när det gäller våra äldre som byggt detta land. Att dom kan leva med sig själva förstår jag inte.
Citera
2020-04-04, 07:37
  #191926
Medlem
petnomis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Efternamn08
Finns bara en kritisk journalist och det är den tyske. De svenska journalisterna har inte kommit med en enda kritisk fråga. Inte ens nu när sossarna vill bli diktatorer och inskränka demokratin så reagerar media. Det är pinsamt. I diktaturer är det journalister med risk för sina liv som ändå granskar och kritiserar. Våra småfeta journalister sitter på Södermalm och dricker rödtjut vid samma bord som politikerna.
Pinsamt
Från Aftonbladets chatt med frågor om Corona, här kommer en ny variant på svar om varför man inte ställer mer kritiska frågor.

Varför ställer journalisterna så mesig frågor!? Be myndigheterna redovisa konkret ( ge exempel på) vad de har gjort för att tex bistå/hjälpa kommuner etc med skyddsutrustning mm..Trött på svammel

Hej, jag svarade precis på en liknande fråga, men tar det gärna igen: Efter presskonferensen så sker enskilda intervjuer (som tittarna alltså inte ser), det är oftast där vi ställer våra mest kritiska frågor, eftersom vi inte vill avslöja dessa för våra konkurrenter. Dessutom är det lättare att pressa makthavare vid enskilda intervjuer än vid en stor frågestund med flera andra personer.
Nivette Dawod


Ni hänvisar alltid till presskonferensen så nu efter presskonferensen, vad fick ni ut av den? Ni ställer inga frågor och gör inget för svenska folket, ni svansar bara efter dom så kallade specialister. När ska ni på Aftonbladet ställa frågor som folket skriker om?Trött på AB

Hej, nu efter presskonferensen så sker enskilda intervjuer, det är oftast där vi ställer våra mest kritiska frågor, eftersom vi inte vill avslöja dessa för våra konkurrenter. Dessutom är det lättare att pressa makthavare vid enskilda intervjuer än vid en stor frågestund med flera andra personer.

KÄLLA.AFTONBLADET.(Se länk)
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...-coronaviruset
__________________
Senast redigerad av petnomi 2020-04-04 kl. 07:40.
Citera
2020-04-04, 07:38
  #191927
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Efternamn08
De tar emot akutfall. Dessutom finns det massor med privata kliniker. De borde också få hög lön.
Ingen går till dom privata.
"Särskilt privata kliniker lider svåra förluster när patienter uteblir i stor skala. Det ekonomiska avbräcket kan blir svårt att kompensera."
https://dental24.se/aktuellt/sa-har-corona-viruset-drabbat-svensk-tandvard/#
Citera
2020-04-04, 07:38
  #191928
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Vilken normal människa åker T-bana nu för tiden? Känns ungefär som att sätta in en patron i en revolver, rotera trumman och trycka av mot tinningen. Förmodligen går det bra men oddsen tycks ju vara ungefär desamma att du antingen blir svårt sjuk i corona, eller dör...
"Normal" är en definitionsfråga. Antar att du har sett bilderna där hundratals människor står packad som sillar i en kö till Systembolaget? Det bör ge dig ett svar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in