Citat:
Ursprungligen postat av
kansascityshuffle
Hur ser det ut kring risker för att viruset kan muteras till en aggressivare form?[/b]
Det är väl i och för sig en viktig fråga du ställer, och vad experterna sagt tidigare är att det finns flera corona-virus som dock inte sprider sig bland människor, att nya kommer och så vidare.
Men att ställa den frågan till folk här i tråden är att hoppas på mycket om du tror att du skall få några svar som är någonting värt.
De extrema alarmisterna kommer att svara ”bara en tidsfråga, på Island har de hittat massor”, de googlande experterna kommer att hitta någon google-translatad artikel från ”Batwoman” i Kina, och en hel del kommer att referera till Fria Tider och säga att ”om det kommer en aggresivare variant så är det Tegnells fel”.
Fast frågan är intressant, men jag tror baserat på veckans Vetenskapens Värld att vi skall vara minst lika bekymrade över kommande aggressivare influenca-virus av andra stammar.