2020-04-02, 15:31
  #185761
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av santos_deville
Skåne står verkligen stabilt i denna corona-kris!

Mar 27: 8 / Döda 1
Mar 28: 10 / Döda 2
Mar 29: 2 / Döda 1
Mar 30: 5 / Döda 0
Mar 31: 3 / Döda 1
Apr 1: 7 / Döda 0
Apr 2: 8 / Döda 2
Och då har vi även folk som pendlar fram och tillbaka från det hårt drabbade Danmark. Ändå stabila siffror.
Citera
2020-04-02, 15:32
  #185762
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sun Ruler
Skolan - Föräldrar - Hemtjänst - Äldreboende - Container

Smittkedja, så det är nog mycket tal om ansvar på medborgarna men väldigt lite på myndigheterna.

Exakt så är det. Svenska makthavare lastar konsekvent över ansvaret på folket eftersom de lider av total beslutsångest. Att vidta effektiva åtgärder strider mot deras ideologi. Det är dessutom väldigt praktiskt att dra sig undan ansvar. Politikerna med Löfven i spetsen försöker skjuta över ansvaret på Tegnell och Tegnell som egentligen bara har en rådgivande roll kan inte tvinga fram något.
Det hela är ytterst beklämmande, men egentligen så ligger det formella ansvaret på regeringen och de borde omedelbart ta tag i detta och sluta att låta Tegnell missköta situationen.
Citera
2020-04-02, 15:32
  #185763
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
. Det är ju faktiskt Hybris-Jante som har försatt oss i denna sits. Sverigebilden säger oss att vi är bäst.

.


Dar har du helt ratt enligt mig. My bad !
Citera
2020-04-02, 15:32
  #185764
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ducadream
Lite för tidigt att dra någon sådan slutsats. Kan bli mycket väl bli värre om några dagar.
Jag har inte dragit någon slutsats.
Citera
2020-04-02, 15:32
  #185765
Avstängd
sherms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sanne
Ja det är skandal att en myndighet inte informerar befolkningen om det. Det är redan "bortsortering" som gäller på Karolinska. Hoppas många läser DN.

https://www.dn.se/sthlm/interna-larmet-intensivvardsplatser-kan-snart-vara-slut/
Kan inte påminna om detta nog så mycket:
Pensionärerna rasar mot Sverigedemokraternas reklamfilm.
De vill inte användas som slagträ i partiets valpropaganda - där pensionärer ställs mot invandrare.
- Vi köper inte det budskapet. Hur dumma tror de att pensionärer är? säger Karin Karlsson, 69.
https://www.expressen.se/nyheter/de-rasar-mot-sds-valfilm/

Denna "bortsortering" som sker är på intet sätt unikt för den uppkomna situationen med coronaviruset. Det är blott vad som idag är kulmen av en process som drivits i decennier.
Citera
2020-04-02, 15:33
  #185766
Medlem
Ducadreams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pittre
Jag har inte dragit någon slutsats.

Ok, men som sagt, mycket kan hända på några dagar.
Citera
2020-04-02, 15:33
  #185767
Medlem
Haddock93s avatar
Så uppenbart att S inser att de tjänar på presskonferenser och dylikt för varje gång de håller något så är det bara något löjligt som att tvätta händerna.
Citera
2020-04-02, 15:33
  #185768
Medlem
TheFortresss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Olbars
Ger inte mycket för argumenten.

Sverige kommer inte klara sig bättre eller sämre än andra länder. På tal om Australien upplevde de nyligen enorma, svårstoppade skogsbränder - jag ser Corona som något liknande, en naturkraft som sprider sig lika effektivt. Sverige har inte misslyckats värre än Italien, Kina eller USA. Vi har däremot lyckats myyycket bättre än exempelvis Indien, som med huvudlösa beslut om utegångsförbud håller på att orsaka massvält. Det finns värre saker än Corona.

Jag läste att Kina stängt ned nya regioner, och stängt biografer osv igen nu. De har inte utplånat smittan, hela ståhejet därborta var i bästa fall optimistiskt så det förslår.

Det här handlar om att skydda vårdpersonalen så gott det går givet den akuta materielbristen, sen är det bara bita ihop och ta oss igenom detta. Vi får absolut inte glömma att det finns en morgondag, en framtid långt efter att Corona är borta.

Exakt.
Australien har dessutom haft sin sommarperiod, en tid på året då diverse virusrelaterade sjukdomar exponentiellt sett är låga. Nu väntar en höst som givetvis innebär förhöjda influensatider. Vi kanske ska vänta med informationen från Australien i dagsläget.
Citera
2020-04-02, 15:33
  #185769
Medlem
Covids avatar
Saken blir inte "bekräftad" för att amerikanska organisationer med geopolitiskt intresse av att skada Kina säger det. Det finns inte något som tyder på mörkläggning.

Citat:
Ursprungligen postat av Hydrodynamik
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-04-01/china-concealed-extent-of-virus-outbreak-u-s-intelligence-says

Nu börjar det bli bekräftat att kina ljög om sina siffror, va väl det de flesta misstänkte hela tiden. Hur många som har dött vet man inte. (paniiik)
Citera
2020-04-02, 15:33
  #185770
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ZebSunshine
När vården kollapsar blir fler sjuka utan vård och många av de som skulle överlevt med vård dör istället. Var det så att 20% blir allvarligt sjuka? Hur många tror du har corona samtidigt i Sverige maj-juni? Tror du att jobben rullar på som vanligt då? Personligen tror jag att det inte är så många på tex pizzoriorna i maj, vad än Tegnell säger.


Och hur bra tror du vården kommer bli om ekonomin kollapsar? Sedan kan man som sagt få ner antal döda till nästan noll om man faktiskt skyddar dem i riskgrupperna, och ändå ha ett öppet samhälle i övrigt. Men då måste man också isolera och skydda dem, vilket man inte kan påstå att de har gjort hittills.
Citera
2020-04-02, 15:34
  #185771
Medlem
GlennvonGoteborgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grunkz
Hur länge till har Region Stockholm IVA-platser som inte är upptagna?

Till mitten på nästa vecka.
Citera
2020-04-02, 15:34
  #185772
Medlem
Ducadreams avatar
Stefan säger att det kommer ta FLERA MÅNADER innan vi återgår till vårt normala liv. Yikes!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in