Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Men vad i helvete ska du bry dig om knasiga chefer (som finns överallt även utanför Corona-tider) när du ska tänka på din överlevnad och hälsa?
Staten har givit dig möjligheten att stanna hemma. Om chefen vill ge dig dåligt samvete för det låt chefen försöka.
Du kan logga in dig här på FB, men du avstår från att googla så att du var välinformerad. Inte lyssnar du på tv-nyheter heller (uppenbarligen) eller läser kvällstidningar på nätet. Du är bara förbannad för att lövet inte gör något.
Jag kommer att tänka på somalierna på Järvafältet som inte heller vet vad som försiggår i omvärlden.. Men de kan i alla fall säga att de inte kan språket.
Lugna ner dig nu så du inte dör i förtid.
Andas in, andas ut, räkna till tio.
Jag bryr mig mer om dem som blir bemötta utav dessa chefer. Pratat med fler som känner sig påhoppade utav deras chefers slappa inställning till denna sjukdom och att de nästan får be om ursäkt för att de är sjuka.
Chefer som suckar över personalbortfall och speciellt inom äldrevård och särskilda omsorgen där chefer verkligen skulle säga. NEJ KOM INTE!
Den här verkligheten finns. Det är inte så bra som det skall vara.