2020-04-01, 21:28
  #182629
Medlem
Overminds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hagelskur
Mm...jag har tänkt det kan vara så.


Mmmm.. Vi vet så lite om det här viruset. Ser fram emot fler fakta och information och data om någon månad om detta virus.
Citera
2020-04-01, 21:28
  #182630
Medlem
nobbenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hobbybonde
Nej. Eller det beror väl på vad du menar..
Håller den svenska planen och vi klarar sjukvården så kommer vi varken bättre eller sämre undan än andra. Gör den inte det får vi fler döda. Vet inte riktigt vad du menar med "ni" och "vi". Jag sitter inte direkt med i något beslutande organ för smittbekämpningsåtgärder.
Du för väl fram en viss åsikt här som divergerar mot annan viss dito
Citera
2020-04-01, 21:28
  #182631
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Dock är det ju större risk på en arbetsplats av det slaget att många blir sjuka samtidigt.

Så alla som jobbar socialt behöver skydd. Som myndigheterna ska betala.
Citera
2020-04-01, 21:28
  #182632
Medlem
Dr.skalmanskis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Overmind
Tänk om viruset är så kraftfullt så alla kommer dö men gamlingarna är så skröpliga och sjuka att de dör först. De friska och yngre människorna kanske dör inom 3 månader? Det tar bara längre tid att döda de friska?

Då skulle inte så många ha återhämtat sig och friskförklarats.
Citera
2020-04-01, 21:28
  #182633
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Dags för avstämning kl 21:00 med hjälp av platz.se corona.

Idag har vi 259 dödsfall och vid avstämningen igår registrerade jag 196 dödsfall. Totalt då har 63 personer dött under gångna dygnet, låt vara att det ligger "eftersläpningar" som gör att det är svårt att se sanningen. Men detta ser verkligen inte bra ut.

Den 27 mars hade vi 105 dödsfall och dagarna därefter väldigt få fall, det kunde leda till en glädjekalkyl. Men nu har också minst 154 personer dött i corona på bara 5 dagar.

I norden sticker Sverige ut i negativ bemärkelse, man tog det inte på allvar från ansvarigt håll. Det bör få politiska konsekvenser när det har lagt sig. Hoppas att kurvan kan vända nedåt i morgon men det känns inte så.

Sen helt galet att det är så tyst om hur det går i våra förorter....vad händer
Citera
2020-04-01, 21:28
  #182634
Medlem
revodnebs avatar
:
Citat:
Ursprungligen postat av TheJewelInTheSea
Nej men så är du ju dum i huvudet också. Vart tror du våra beredskapslager tog vägen? Varför jobbar sjukvårdspersonal i kortärmat utan adekvat utrustning?

Sverige gick på knäna redan innan Corona, allt på grund av den enormt destruktiva massinvandringen.

Citat:
Ursprungligen postat av TheFortress
Väntade på denna skarpsinniga analys. Viruset är invandrarnas fel. Där ser man.

Det var inte det han sa, varför förvränger du uttalandet, han sa massinvandringen, inte att det är invandrarnas fel? Analysen var korrekt!
Citera
2020-04-01, 21:29
  #182635
Medlem
Overminds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.skalmanski
Då skulle inet så många ha å¨terhämtat sig och friskförklarats.


Är de helt friska då? Viruset kanske gått "dormant" och vaknar till liv om någon vecka och slår till igen på organen?
Citera
2020-04-01, 21:29
  #182636
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snuttis
Se :

https://www.youtube.com/watch?v=gAk7aX5hksU


11:31 >


Läs :



(FB) Dödligt virus från Kina orsakar panik (2019-nCoV, SARS-CoV-2, COVID-19)

Redan kollat och läst dessa och svarat ett antal gånger. Luftburen smitta är en smitta där aerosoler torkar in och bildar damm som kan spridas i luft, mellan rum och genom ventilation. Aerosoler i stor mängd bildas framförallt när du gör vissa ingrepp på patienter. Därav finns det skydd och regler kring dessa procedurer.

Finns inga evidens för att en smittad person som bara andats i ett rum, går ut ur rummet, och sedan att rummets luft kan smitta en andra person som går in i samma rum.
Citera
2020-04-01, 21:29
  #182637
Medlem
Italien och Spanien kommer att gå ur krisen först, då dem kommer att uppnå flockimmunitet.
Alla andra länder med hårda karantän regler kommer att drabbas väldigt hård under lång tid.
Citera
2020-04-01, 21:29
  #182638
Medlem
Dbloodss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Oaklake
Dom har säkrat upp det genom att lägga ALLT ansvar på oss folk....

”Tyvärr så har många trotsat våra ”förbud” och rekommendationer därför ser våra siffror ut som dom gör”

Definitivt är det så!
Citera
2020-04-01, 21:29
  #182639
Medlem
virvelbaggs avatar
Det finns väl egentligen två alternativ. Antingen trycka tillbaka smittan genom karantän ,tester osv i kanske två månader. Sedan fortsätta och mota smittan vid gränsen. Problemet blir att vi måste hålla gränsen hårt sedan, kanske på en lång obestämd framtid. Vi kanske inte klarar det och smittan kanske tar sig in tillbaka ändå.
Alternativ 2. Vi låter viruset härja relativt fritt. Bara bita i det sura äpplet. Det kommer bli ful mycket fult i kanske två månader men sidan är vi färdiga med det, förhoppningsvis. Men det är inte säkert det kan komma tillbaka om och om igen. Kanske finns det ett alternativ till, vi gör något halvdant och kan leva i en ständig limbo med viruset. Inga alternativ är bar. Det första alternativet hade kanske varit bra men det är för sent.
Citera
2020-04-01, 21:29
  #182640
Medlem
nobbenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hobbybonde
Ja stopp blir det förr eller senare. Men inte på grund av några åtgärder som genomförs, annat än om man får fram ett vaccin då.
Varför säger han :Om då? Borde ha varit ett när
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in