Citat:
Ursprungligen postat av
burzi
En allmän fråga om geocoaching: Stämmer detta, att alla som sysslar med denna aktivitet ingår i en "grupp", en "gemenskap" där det huvudsakliga målet är att känna gemenskap och samhörighet med likasinnade? Finns det inga utövare som enbart fokuserar på sporten, endast på sin individuella prestation, och vilja att bli bättre? Som skiter fullständigt huruvida fler likasinnade har samma intresse?
Om inte tidigare, så nu i mars 2020, måste väl intresset för sådana scoutliknande "sekter" vara på snabbt utdöende? För att istället ersättas av en mer individinriktad utövning.
För egen del ger bara ordet "geocoaching" mig panikångest och mardrömmar. Efter denna vidriga historia. Inte så mycket för att Lena Wesström blev mördad, som för alla de osunda, dysfunktionella omständigheter som tydligen är sammanlänkade med denna "sport". Fy s-tan så j-vla vidrig företeelse!
Jodå, vill påstå att de flesta ägnar sig åt denna hobby utan att bry sig om grupper, sex eller inbördes beundran.
Samma med fågelskådning faktiskt, huvudmålet är att komma ut i naturen på fina upplevelser.
Grejen med geocatch i det här fallet är att det ev ingår i motivet, vet med säkerhet att det pippas lika snett i tex camping föreningar och inom kyrkan.