Citat:
Ursprungligen postat av
Tufsankatt
JG måste ha misstänkt från början att SD/HD hade något med LW försvinnande att göra. Varför skulle han ringa till polisen och tipsa annars?
I förhöret idag fick han uppspelat delar av SD:s "förhör" med dottern och svarade "tycker inte det inspelade samtalet var så farligt"! Usch jag har inte ens orkat lyssnat på detta samtal, det räcker för min del att läsa det.
Att inte SD hört av sig till honom på morgonen när han får vetskap om LW:s försvinnande är mer än konstigt!
På en fråga om hur mycket han har haft kontakt med SD efter LW:s död... "Inte lika frekvent. Men kunde vara varje dag".
Det är så mycket frågor/svar som saknas... kanske bara inte kommer med i NA:s rapportering?!
Jag skulle ju vara rätt nervös... Lätt att hamna i buskarna själv om man säger fel sak vid fel tillfälle... eller nedanför ett stup eller i en grop i skogen. Eller pajade bromsar på bilen.
Det gäller ju HD också...
Det är ju svårt att dölja vad man känner och misstänker också liksom. Av nån som står så nära... Fy f-n.