Citat:
Ursprungligen postat av teren
Tegnells brister börjar visa sig. Det här spårar utom kontroll.
Någon som har nyheter om skyddsutrustning? Hur i helvete kan det råda brist när de har haft så lång tid på sig att preparera för detta? FHM, Stefan Löfven och idioten Dan Eliasson har gjort det igen. Grattis Sverige som röstat fram en sån här jävla idiotregering med inkompetenta myndigheter.
Vi har ett nytt Italien vilken sekund som helst, pga några jävla munskydd.
Citat:
Ursprungligen postat av
gloffgloff
I den tyska staden Jena krävs från och med nästa vecka munskydd för de som shoppar eller åker i kollektivtrafiken, rapporterar BBC.
Den som inte har munskydd kan använda scarf eller halsduk för att täcka näsa och mun.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/3Jgxj9/senaste-nytt-om-coronaviruset
===
Tyskarna verkar ha gått en annan kurs än experterna på FHM,
obildade tölpar! Munskydd hjälper ju inte, därför miljontals människor över hela världen bär dem just nu och länder infört lagkrav, förstår inte ens varför WHO finns, när svenska Folkhälsomyndigheten finns.
Nej -går det år helvete -så är det inte munskyddens fel,
utan det är i mina ögon ansvarigas avsaknad av handling, trots en hel månad, trots andra länders kunskap, att agera och antingen flyga in material och/eller ställa om inhemsk produktion,