Citat:
Ursprungligen postat av
W-iding
Förstår mig inte på hysterin.
Folk kommer dö, ja - men räddar man någon genom att vara så jävla rädd? Nej.
Försiktighet säger jag inget mer om än att de är positivt att vara, men fan skaffa lite nerver...
Och jo, jag har barn... Och jo, jag har föräldrar i riskgrupp. Gör det mig rädd? Nej.
Helt meningslöst att vara rädd över något man inte kan styra över.
Fan ta dagen som den kommer...
Om du ”tar dagen som den kommer” och smittar ned mig eller någon i min omgivning så att vår dotter som är i riskgruppen hamnar på IVA eller dör ensam kvävd till döds? Kan du förstå att även om du inte bryr dig så sprider du en sjukdom till andra som inte klarar av den?
Hur fan kan du säga att du inte kan styra över den? Är du sinnessjuk??? Du ska inte träffa andra människor, du ska ta ansvar och handla förnödenheter till dig och din familj och sedan avgränsa er från omvärlden tills detta är över. Är du så in åt helvetet jävla dum att du inte fattar hur det hänger ihop?
Jösses alltså. Helt sinnessjukt beteende, absolut topp fem mest idiotiska kommentarer i år.
Det är för fan ingen här som är rädd, folk vill överleva och då måste du ta din feta jävla röv och agera och inte förlita dig på att ta dagen som den kommer ditt förbannade jävla missfoster!