Citat:
Ursprungligen postat av
EnergizerBunny
Och du tror på allvar att det hade fungerat i ett samhälle??? Utgifterna för arbetsgivarna och Försäkringskassan hade ju skjutit i höjden! Företag hade ju gått under till slut.
Folk går i mycket stor utsträckning till arbetet när de har mycket milda symptom, som inte begränsar de i deras arbete.
MEN, med covid-19 så kan man ju inte det, inte sant? För då riskerar man att smitta någon som antingen själv dör om den är i en riskgrupp, eller för vidare till någon annan som kan dö, osv.
En annan aspekt är sjuka familjemedlemmar. Då är det OKEJ att gå till arbetet, trots att man kan smitta andra med covid-19. Där är det tvärt om.
ISTÄLLET för att billigt testa den sjuka anhörige och få konstaterat ifall det är ett covid-19 fall eller inte, så riskerar man på så sätt mindre epidemier på arbetsplats efter arbetsplats där inte bara folk riskerar att dö, men sjukvården riskerar bli onödigt belastad. Allt detta med enorma kostnader som följd. Bara för att bespara några futtiga hundralappar eller tusenlappar på ett sketet test.
Kolla bara på hur man hanterar sådant här i exempelvis Sydkorea. EXEMPLARISKT! Men så går det ju rätt bra för de också i arbetet att besegra covid-19. De vet vad de gör.
Hur kan du inte begripa något så här enkelt?
Vi pratar ju mycket om Sydkorea och hur snabbt de nådde en hög kapacitet av masstester och smittspårning.
Tycker vi har hört desto mindre om Japan, här testas inte så mycket men väldigt få dödsfall och man ligger stabilt.
Då är det inte masstesterna som är nyckeln alltså eller menar ni att smittan inte nått Japan?
Vi pratar ju även Taiwan och Hongkong som goda exempel, Taiwan har mer än dubbelt så många invånare som Sverige och många som arbetar i Wuhan och trots detta endast 5 dödsfall.
Hongkong, nästan som Sverige befolkningsmässigt har 4. Dessa länder masstestar inte direkt men verkar ägna sig åt rätt avancerad smittspårning och screening av resenärer, man kollar inresande för feber.
Finns det fler skillnader som kan förklara detta, kulturella naturligtvis, man kanske har mer respekt för smittspårning och håller avstånd och undviker att hosta på folk men jobbkulturenr väl knappast att man stannar hemma vid minsta symptom?
Vad jag vet har Taiwan bra möjligheter till att göra så, vet inte hur det är relaterade Sverige.