Citat:
Ursprungligen postat av
Ofcoursemyhorse
Alltså... mitt problem är att jag egentligen tycker att Lennie förtjänar att vinna, men jag tycker samtidigt att Sami gör det. Dessutom har Sami skulder. Jag tycker synd om honom.
Jag skulle inte ha ett problem om finalisterna var Sami, Lennie och Julia/Frida, men jag skulle vara rädd att Sami inte får pengarna.
Exakt dom personerna du har där hejar jag på.
Det är INTE synd om Sami.
Men det hade varit gött att kunna hjälpa honom på vägen. För hittills visar han att man kan ändra ett tragiskt liv med missbruk om man bara vill.
Sami får inte pengarna om han vinner. Dom dras från skulden. Kronofogden tar dom direkt.
Jag vet inte hur stor skulden är. Men om den är större än vinsten efter skatt, så kan tiden han skuldsaneras krympa från 5 till 3 år? Jag vet inye hur hans situation ser ut närmare. Men så är det med skulder hos fogden. Du får inte ens jobba över utan att dom drar mer pengar.