Citat:
Ursprungligen postat av
Bluebeast72
Desinformation, vår kurva pekar spikrakt ned, inga nya dödsfall.
Att sedan försvöka vrida o vända på det visar bara att Tegnell hade rätt o tvivlarna i tråden fel. Midsommarsillen på kylning likaså snapsen.
Jag litar på Tegnell, inte massa siter i dagens tider, det borde ni alla göra.
Jag har också förtroende för Tegnell och den expertis han representerar och att de har tagit ett väl övervägt beslut om hur Sverige ska agera. Det betyder inte att alla parametrar och allt underlag finns med i den övervägningen. Det finns delar vi inte känner till. Ekonomiskt tror jag det kan ge oss en fördel, men det kan också leda till större konsekvenser på sikt. Vi är inte ett kindpussande folk sas och det är vår fördel.
Men vi har stora grupper där jag misstänker akademikernas insyn är svagare än de tror. Människor som lever tätt, har lite att förlora och små marginaler för att stanna hemma. Människor som sett värre sjukdomar, värre situationer på nära håll och har svårt att förstå hur detta välordnade istäcke döljer en svart avgrund med globala djup. Vi, de rika med pengar på banken, stora hus och mest-nätverk, vår arrogans är synlig och kan bemötas på ett helt annat sätt.
En mycket bra artikel från BBC by the way:
https://www.bbc.com/news/world-europe-52076293