Citat:
Ursprungligen postat av
Schazz
Jag har ju hakat upp mig på hundsöket. Det där enda som gjordes i LWs bostad och på hennes gata. Man sökte av ca hundra meter ner mot bullerplanket. Vet att jag fick svar från någon som var kunnig gällande jyckarna, hoppas denne finns kvar i tråden. Nu hittade jag i aktbilag 157 att man använde en specialsökhund tränad att eftersöka bl.a. likvätska och blod. I samma bilaga nämns att det är 130 meter mellan bostad och fyndplats. Hunden missade alltså LWs kvarlvor med trettio meter. Är detta vanligt? Andra högst ordinära sällskapshundar ska ha visat vittring, enligt media.
Någon, kanske en av poliserna, sa att man börjar söka vid brevlådan och sen vidare utåt. Stort misstag att man inte följde den principen, speciellt efter Dalaans samtal ang. kvinnoskrik på mordnatten. Ofattbart!
Du slog precis undan fötterna på jokern. Ungefär 129 gånger har han uppgett avståndet mellan bostad och fyndplats till, jag tror det var, 161 meter. 😀