Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Mycket text och du förstår inte ens själv vad summan av det du skriver innebär.
Det finns en viss motsägelse här, jag ser den, gör du?
Flockimmunitet är inte en medveten strategi, det är en konsekvens av att man inte kan stoppa smittspridningen, det går inte att utrota viruset i Sverige, alternativet är att göra vad man kan för att sakta ner spridningen, och det är vad alla åtgärder syftar till.
Jag förstår mycket väl vad jag skriver och vill ha sagt, men visst kunde jag ha varit tydligare.
Nu är det så med Tegnell och FHM, att de väldigt tidigt gick ut med att dom vill se en långsam smittspridning, så dom har inte sedan dag ett haft ambitionen att försöka stoppa spridningen, och skulle det funnits en chans så ville man inte ta den. Men räkna med att dom kommer stänga ner vissa kommuner.
Vi får se längre fram om dom lyckas att hålla smittan under kontroll, dom vet förövrigt inget om omfattningen av den, så hur dom ska kontrollera något dom inte vet storleken av är en MOTSÄGELSE om något!