Citat:
Ursprungligen postat av
lasternassumma
Jag tänker mycket som du.
Dom som vill sänka alla skatter för alla tar chansen att utnyttja situationen och den panik som präglar många åtgärder nu, till att sänka skatter. Utan att tänka långsiktigt.
Jag sympatiserar med åtgärder som syftar till att rädda individer, småföretag och stora företag som hamnat i en akut prekär situation. För dessas skull och för företagens anställdas skull.
Men, om vi tar i för mycket nu, så riskerar vi att inte ha resurser senare när vi behöver underlätta för verksamheter att komma igång igen.
Balansgången här måste baseras på en rimlig prognos för vad som händer, dom närmaste månaderna och det/dom närmaste åren.
Ser vi en topp i sjukdomsförloppet om ett par månader och att det sedan lugnar ner sig?
Eller...
Kommer ett antal toppar, med några månaders mellanrum, att återkomma ett antal gånger under dom närmaste åren? Kanske med ett muterat/förändrat virus som tidigare sjuka inte har skydd mot och som kanske slår mot nya åldersgrupper?
Mardrömsscenariot med ett muterat virus omkommer i en andra eller tredje våg och tar död på alla som smittas på några timmar, det vill man helst inte tänka på. Med erfarenhet från andra pandemier brukar det kommer en andra, mildare våg. Viruset "tappar kraft" och folk får viss immunitet. Efter detta är det något världen kan leva med, det blir en vanlig influensa som inte påverkar världens produktion och välstånd.
Citat:
Ursprungligen postat av
lasternassumma
När kommer vi att ha ett vaccin? 1-2 år? 3-5 år?
Sammantaget, vill jag att vi har en del beredskap för att det kan krävas stora insatser även efter sommaren och kanske ända in i nästa år. Om det krävs, så kan det vara bra att ha lite kvar i "kistorna". Jag tror att det kommer att krävas.
–
Av de två alternativen måste det ju ändå vara bäst att staten sitter med resurserna, och kan gå in och hjälpa igång företag och infrastruktur när allt är över. Företagen får ligga "i träda", och kan tillåtas hålla in med skatter och löner under tiden. Här kan regeringen gå in och hjälpa till.