Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Utrustningsbiten är Socialstyrelsens och regionernas bord, inte Folkhälsomyndighetens, är det verkligen en förnuftig läkare som du har pratat med, en som inte vet vem som ansvarar för vad?
Att icke akut sjukvård skjuts på framtiden är medvetet och planerat, sjukvårdens kapacitet koncentreras på Covid-19, det vet alla, inget konstigt, men är man nätläkare får man kanske inte relevant information.
Jag har inte pratat med nån speciell. Här har min nära anhörig kontakt med ett flertal kollegor som skriker ut sin desperation. Tryckt in din barnsliga skrattgubbe och försök förminska det hela. Här kommer kalla fakta: Just nu flytts patienterna från palliativa vårdavdelningar för att fyllas på med coronapatienter.
Det väller in patienter och det går inte att blunda. Låtsas du att verkligheten inte finns men inom bara ett par dygn framgår det tydligt att det snart brakar lös.