Citat:
Ursprungligen postat av
Luxus
40- och kanske framför allt 50talisterna är ju den generation som skämts bort allra mest under hela sin livstid. De var små under efterkrigstiden så då slet deras föräldrar för att de skulle ha det bra. De började försörja sig själva när industrin tog rejäl fart i sverige. Inga direkta motgångar förutom krisen på 90talet. Som sen kompensrats av att bostadspriserna stuckit i höjden vilket gjorde dem alla mer eller mindre till miljonärer förutsatt att de köpt hus eller lägenhet. Vilket inte varit dyrt för dem.
Därför har de så jävla svårt att inrätta sig nu, de har nämligen haft krattad manege hela sitt liv. Det tycker de såklart inte själva.
Har förstått att många förfasas över sina föräldrar som är 40- o 50-talister.
Många är extremt oförsiktiga, närapå trotsiga.
Tycker mig se ett socioekonomiskt mönster i det där. Kan ju vara att de lägre ner på stegen inte klarar av att sitta ensamma i små lägenheter.