Citat:
Ursprungligen postat av
Metaanalys
Enligt Aftonbladet är Spånga och Kista 2 svårt drabbade områden i Stockholm. Vad är det för områden aldrig varit där?
Har du varit i Beirut och Mogadishou?
Inte?
Då har du tur i oturen! För nu i coronatider kan du ju inte åka dit men vi har Spånga och Kista i utkanten av Stockholm!
Vi kan garantera mångkultur, burkor, adidasbyxor i centrum, omskärelser i källarna, sharialagar på gatorna och har du tur kanske du blir pissrånad i munnen!
Gå mellan betonglängorna till det ljuva ljudet av böneutropen som ekar över stadsdelen medan horder av kulturberikare granskar dig från topp till tå medan de skriker unikt sammansatta meningar efter dig med sin exotiska förortsslang, såsom: "E du aina eller fakking svenne?!" Eller: "Ey lakk kolla den här svennen brä, yäni ja kommer knulla dig!"
Trevlig resa!