Antal smittade i Sverige är betydligt större än vad som redovisas!
Jag känner tre som med största sannolikhet har Covid-19 och samtliga är oräknade i statistiken trots deras utsatta arbeten:
1. En är läkare på IVA och har arbetat med Corona-patienter. Läkaren insjuknade med typiska symptom. Chefen ansåg att de inte hade resurser att testa läkaren utan rekommenderade isolering i hemmet!
2. Vårdanställd som kommenderades att ta hand om en äldreboende som återkom efter behandling på sjukhus för annat problem. Den äldre hade då typiska Corona-symptom och Corona förekom på sjukhuset. Den vårdanställde ville att vårdtagaren skulle testas. Ledningen ansåg det onödigt utan den vårdanställde skulle bara kämpa på utan skydd! Åtminstone den vårdaren har insjuknat, troligtvis fler pga snålhet med tester och skydd!
3. Person som träffade vårdanställd i fall 2 ovan innan den vårdanställde insjuknade. Har nu typiska Covid-19 symptom. Isolerad i hemmet utan att testas.
https://www.worldometers.info/coronavirus/
Att Sverige då bara ligger på 17:e plats i listan ovan är troligtvis gravt felaktigt och spridningen antagligen värre än vad profeten Tegnell ger sken av.