Citat:
Ursprungligen postat av
Enne
Nej, jag håller inte med dig.
Jag kan inte PBL tillräckligt för att tvärsäkert kunna bedöma vilka åtgärder som är bygglovspliktiga vid ändrad användning.
Det är väl klart att byggnaden inte längre används som "Samlingslokal" vilket är den beteckning som gällt hittills. Eftersom det i annonserna på HomeAway uppgavs att byggnaden var tillgänglig för tillfällig uthyrning till större sällskap borde användningen ha ändrats. Även lägenheten uthyrs tillfälligt, vilket inte heller bör ha varit den tidigare användningen.
Den här tråden har utveckats till att handla om alla olagliga åtgärder som Nujens gjort, det är inte enbart att anlita en enskild person som svart arbetskraft.
De ändringar som gjorts kräver planändring, och det sker inte genom att söka bygglov som inte efterlevs.
Det är ett virus likt Corona som förpestat rättsväsendet, myndigheter, beslutsfattare i kommunerna m.m. Det är den enda förklaringen till att den debila Debbie inte blev fälld och utesluten för sin penningtvätt av advokatsamfundet. Att inte åtal skett för transaktionerna med Akilov, är häpnadsväckande med tanke på konsekvenserna av att Akilov hade försörjning och därmed bereddes möjlighet att mörda folk. Just det som var syftet med lagen om penningtvätt, struntade den debila advokaten Debbie i, när hon betalade ut pengar till en terrorist.
I en värld där lag och ordning råder, och där byggnadsnämnd, miljö och hälsan, och politiker tillämpar svensk lag med beaktande av likhetsprincipen, hade klanen Nujen fått olika viten där felaktiga byggen skall rivas eller anpassas till de bedrägligs bygglov de ansökte om.