Citat:
Ursprungligen postat av
Lariko
"Enligt en källa till Sydsvenskan är alla tre i 20-årsåldern och tillhör en kriminell gruppering med bas på Seved i Malmö.
De är idag dock folkbokförda i en annan del av Malmö. De är heller inte dömda för några grova brott, med undantag för en dom om grov misshandel mot en av de tre för några år sedan. Mannen, som då var tonåring, attackerade då en annan pojke på Söderkullaskolan, med slag, sparkar och slag med ett cykellås, vilket ledde till en ansiktsfraktur och kort medvetslöshet.
En annan av de tre nu mordmisstänkta dömdes 2014 för mened. Han ljög i rättegången om grov misshandel för att skydda sin vän, enligt domen. Tingsrätten bedömde då att han hade "en ordnad tillvaro" och straffet blev ungdomstjänst."