Citat:
Ursprungligen postat av
itsen
Regimen vill inte sprida panik, därför. Först var det bara äldre med svåra bakomliggande sjukdomar. Sen visade sig de där "bakomliggande" kunna vara högt blodtryck. Nu vill man invagga folk i falsk säkerhet genom att antyda att det är jättemånga somalier som drabbats. Troligen inte, bara ett gäng i samma familj troligen.
Ja det är högst troligt, och genom detta agerandet så skapar man osäkerhet och på sikt risk för panik.
Sverige har inte beredskap för detta som vi tidigare haft.
Den har skrotats och sålts ut.
Att de beter sig såhär är för att det inte finns någonting att ta till i form av beredskap och materiel.
Sedan så kommer en mängd luddiga besked som är motsägelsefulla vilket tyder på just det du säger men även ett dåligt ledarskap.
Det är som om man vill sprida smittan med flit och sedan när det krisar ta till åtgärder.
Man är redo att offra många människor för att få vara dom som tillslut är med och fixar biffen.
Trotts mina spekulationer och modeller i tråden i sig så sticker verkligen Sverige ut i detta läget.
Det är svårt att förstå agerandet när fler och fler överger Flockimmunitetstanken.
För många riskerar att bli sjuka och dö.
Att så många länder stänger ned nu är ju inga lättvindiga beslut.
Att tex England nu stänger ner gör dom ju för att det finns något att vinna trots att ekonomin stannar av.
-Antingen så vet Sverige någonting som andra inte vet.
-Och/Eller så finns en annan agenda hur man ska använda sig av detta.
-Eller så satsar man på Flockimmunitet för man inser att man inte har någonting i form av materiel eller organisation.
-Man släpper lite grejer hela tiden, mjukar upp folket.
-Detta kan även användas för att utöva makt. Nu kommer man få befogenheter som tidigare varit otänkbara och folk kommer att efterlysa detta.
Helt ärligt, jag vet inte, jag tycker allting börjar lukt skit.