Citat:
Ursprungligen postat av
MorbrorFranz
Så du har inte ens förstått att USA är en republik där de individuella staterna är ansvariga för detta?!? Jesus. Tror du Trump är diktator dessutom? National emergency act ger Administrationen resurser för de individuella staterna att genomföra deras rekommendationer och beslut. Du får nog börja skylla på NY, Cali och Washingtons guvernörer för deras obefintliga ledarskap, istället för Trump som agerade före alla världens kommunistkramande ledare.
Och snälla, sluta jämföra några perifera pytteländer, med färre akutvårdsplatser per kapita än Italien, med världens centrum. Du gör dig bara till åtlöje.
Så delstaterna är ansvarige för formerna kring reseförbudet?
Nej det är de inte.
Samma sak när det gäller skyddet mot pandemier/epedemier. Det är CDCs ansvar. Dvs federalt.
Trump Fattade bara ett tidigt beslut, och det var ett verkningslöst(för att stoppa smittan) reseförbud till Kina.
Seden spenderade han hela Februari och början av Mars med att inte göra något alls utom att prata om hur corona inte var ett hot och att det bara var skrämselpropaganda från demokraterna.
26 februari sa Trump att de 15fall(de hade i princip inte testat några än så antalet faktiska fall var så klart många gånger fler) de hade i USA snart skulle vara ner på noll.
Senare samma dag: våra siffror kommer minska markant, inte öka.
6mars. påstod han att alla som ville testa sig kunde göra det. Vilket inte är sant ens nu, och verkligen inte var sant då.
10Mars: It will go away, just stay calm. It will go away.
13mars. Förklarar national emergency.