2020-03-22, 18:36
  #138037
Medlem
Dbloodss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Fast det är bara en kumulativ ökning, ingen ökning i fall/dag. Det är exakt samma nivå som det legat på en vecka nu.

Ja korrekt, men någon nedgående trend ser vi ju tyvärr inte i detta läge.
Citera
2020-03-22, 18:36
  #138038
Medlem
Lao Tzus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Även yngre kan dö av Covid. Faktumet är att hundratals yngre än 50 har dött av det.
Men vi vet inte om dessa var folk med olämpligt leverne. Men det är troligt. Rökare, partyknarkare.....
Citera
2020-03-22, 18:36
  #138039
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cuckslayer
JÄVLAR titta på USAs ökning idag!

https://www.worldometers.info/coronavirus/

Det bara fortsätter uppåt. Vad fan händer

Nästan alla i New York. Dom testar många och staden är nedstängd nu men det var nog för sent. Inte så många döda men dödsfallen kommer väl om 1-2 veckor
Citera
2020-03-22, 18:36
  #138040
Medlem
gabrielle2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slipsluder
Det kommer givetvis inte sluta på runt 20 dödsfall. Dom flesta experter tror det drar igång i slutet av nästa vecka, så det är bra att dom finns där redan nu så man har lite framförhållning.
Ja är ju bra det. De vill ju ha flockimmunitet och har väl räknat ut det komner att dö massor men samtidigt ber de en att stanna hemma vid symtom.
Hur ska de ha det.
Citera
2020-03-22, 18:37
  #138041
Medlem
IAmAMisanthropics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blobben!!!
Lövfen viker sig för Soros & co. För många "refugees welcome" har sadlat om till coronaprofeter. Lövfen vet att han kommer bli lynchad när folket insett att allt var humbug.

Fortsätt du leva i din egen lilla värld. Jösses vad verklighetsfrånvänd du är.
Citera
2020-03-22, 18:37
  #138042
Medlem
XaoqcHs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av .caz
+11,009 smittade i New York på ett dygn.


Har en känsla av att USA kommer bli det land som drabbas hårdast pga den stora befolkningen, bristen på sjukvård, befolkningens omfattande övervikt och hälsoproblem, samt att man åtgärdsmässigt reagerat långsamt och felaktigt.
Citera
2020-03-22, 18:37
  #138043
Medlem
Vad innebär det för ekonomin att just New York börjar drabbas mer och mer av spridningen?
Citera
2020-03-22, 18:37
  #138044
Medlem
Alla skolor och vuxenutbildning har stängt men elever som går en arbetsmarknadsutbildning måste gå i skolan? På min skola måste svetsarna stå och svetsa hela dagen, det känns väl inte så klokt att stå och andas in svetsrök och metaller när vi har en smittsam lungsjukdom som härjar.
Citera
2020-03-22, 18:37
  #138045
Medlem
Madagascars avatar
USA rusar fram med testkapacitet. De loggar 9000 nya smittade hittills idag (vilket måste vara något slags världsrekord).
Citera
2020-03-22, 18:37
  #138046
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Frankrike och Spanien ligger väl några veckor före Sverige, eller?

Märkligt att det ser ut som att de här länderna tycks ha misslyckats med att stoppa smittspridningen, de har väl som alla andra utom Sverige vidtagit dramatiska åtgärder, och testat, testat, testat?

Ja, verkar ju faktiskt som att det är de länder som försökt sätta den unga eller hela befolkningen i karantän som har flest dödsoffer.

Jämför med Sydkorea och Sverige som ville isolera riskgrupperna.
Citera
2020-03-22, 18:38
  #138047
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DoktorTengele
Vi kan bygga hur många fältsjukhus vi vill. Vi kan tillverka en halv miljon respiratorer. Det spelar ingen roll, vi har ingen personal som kan fylla sjukhusen och sköta om maskinerna.

Det är kört.


Då kan vi ju inget göra för att rädda de gamla och multisjuka och samtidigt hålla flockimmunitetsstrategin. För kan vi inte skala upp med flera tusen intensivvårdsplatser måste isoleringen av gemene man pågå i åratal vilket inte är hållbart.

Då återstår att försöka utrota viruset från populationen. Det kräver omfattande tester och ordentlig nedstängning nu i början. Dvs det som de flesta andra länder har som strategi. Naturligtvis med jokern - en intensiv forskningsinsats och tester av befintliga läkemedel för att kunna bekämpa viruset.
Citera
2020-03-22, 18:38
  #138048
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RollonHomie
Varför går media ut med att statsministerns tal är förinspelat på hemlig plats? Kommer han att meddela sin avgång?

Till 99,99% nej. I sådana krislägen avgår inte ledare, Sjöstedt sköt ju exempelvis upp sin avgång ett halvår. T.om. mer troligt att Lövfén kommer säga att han själv är smittad, även om jag inte ser detta som troligt heller.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in