2020-03-22, 16:17
  #137341
Medlem
Dbloodss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tercio
Varför går dessa länder bättre än italien och spanien? Skillnader hos folkgrupper i motståndskraft?

Lagtime, samt så bor många äldre i Spanien och Italien med sina barn och barnbarn. De umgås närmare i släkten.
Citera
2020-03-22, 16:18
  #137342
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LadySweden
Holland, Sverige och Storbritannien var de tre länder som till förra helgen satsade på långsam spridning för att uppnå flockimmunitet.
Under förra helgen tvärvände SB och kör nu istället taktiken att försöka svälta ut viruset. Holland följde efter. Även Sverige vänder sedan dess, om än på svenskt vis (låtsas som det regnar, men vänder långsamt).

Nya rön framkom, törs jag hävda.
Att Holland också satsade på flockimmunitet var nytt för mig.

Det ser ut att bli dyrt för Holland. 43 nya dödsfall idag är ju en rejäl eskalering för dem.
Citera
2020-03-22, 16:18
  #137343
Medlem
JeffreyEpsteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CassandraC
Precis som jag trodde börjar det mer och mer komma fram att denna "helt vanliga influensan" mer eller mindre drabbar unga så pass mycket att de också behöver INTENSIVVÅRD. Såklart klarar sig fler unga än de äldre men faktum att man måste ligga på intensiven och sväva mellan liv och död för att sedan avspela detta som något "unga överlever ändå, inga problem" är så jävla korkat.

Får se hur många unga som får permanenta skador från att sväva mellan liv och död på sjukan innan det börjar bli panik bland de unga också.

Man blir helt klart förbannad av alla dessa idioter som fortsätter predika om att detta är som vilken influensa som helst, tror ni seriöst att de som styr världen hade gjort allt detta om det vore som en helt vanlig influensa? Ni är så korkade så ni förtjänar inte att överleva corona epedemin.

Håller med till 100%
Citera
2020-03-22, 16:19
  #137344
Medlem
Tyskland vill förbjuda fler än två personer att träffas
Tyskland vill införa "kontaktförbud" i hela landet, enligt uppgifter till tyska nyhetsbyrån Dpa.
Meanwhile in Sweden: Mördar-Tegnell håller fast vid sina 500.
__________________
Senast redigerad av blueberrycake 2020-03-22 kl. 16:23.
Citera
2020-03-22, 16:19
  #137345
Medlem
Fromlandss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kkekke
Bara en död idag, tyvärr så går det bara bra så länge det finns intensivvårdsplatser, de lär väl vara fyllda någon gång den kommande veckan.

Kolla bara på Tyskland, få döda där, men de har väl drygt 28 000 platser där? Vad har vi, 700 med fältsjukhus och Stockholmsmässan?
Hälften, runt 350. Det är illa.
Citera
2020-03-22, 16:20
  #137346
Medlem
JeffreyEpsteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Olbars
Dessvärre, ja.

Om man tittar Italien hade de en relativt lång tid av enstaka fall.

Sen helt plötsligt, mellan 2/3 och 4/3 var det snitt 24 döda per dag.
Efter det följde tre dagar 5-7 mars av i snitt 42 döda.
8-10 mars i snitt 133 döda per dag.

Sådär har det fortsatt hela vägen fram tills nu. 19-21 mars dog i snitt 616 personer per dag - den siffran är försänkt på grund av att torsdagen egentligen tillhör den tidigare cykeln (i torsdags dog 427, i fredags 627).

Idag dör gissningsvis mellan 6-800 i Italien. Imorgon kan det mycket väl närma sig ett tusental nya döda.

Problemet med exponentiell ökning är att du inte ser den komma förrän det är försent. Något liknande kommer hända även i Sverige.

Vissa kommer nog tyvärr inte inse detta tills dom själva ligger där ensamma på sjukhusbädden!
Citera
2020-03-22, 16:20
  #137347
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fluffarn
När det här är över hoppas jag att många länder sätter press på KINA och låter dom jävlarna stå tillsvars för ett och annat. jävla kineserna har blivit varnade x antal gånger, bakteriologer och epidemiologer har öppet kritiserat dom och pekat ut var och HUR medans kritiken har gått förbi obemärkt.

Det borde kallas för Kinavirus. Kommer inte att handla ett dugg från Kina mer.
Citera
2020-03-22, 16:20
  #137348
Medlem
Dbloodss avatar
Tyskland slår på stora trumman.

"Kontaktförbud, landet kan komma att förbjuda all kontakt mellan fler än två personer, med undantag för personer inom samma hushåll."
Citera
2020-03-22, 16:21
  #137349
Medlem
Nord88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grollaren
Hur i HELVETE kan du dra den slutsatsen med 82 vårdade personer på intensiven???
Är det någon som borde skämmas över sin egen okunskap är det fan du.

Ja, jag kan naturligtvis inte säga huruvida siffrorna ännu utgör ett tillräckligt stort underlag för att dra några exakta slutsatser rörande hur spridningsförloppet i samhället i stort ser ut. Varken du eller jag är speciellt sakkunniga. Vad som däremot står helt klart är att trenden ser positiv ut. Jag har inte ens läst Tegnells utlåtande som du är så fasansfullt upprörd över, men det är ju helt uppenbart att det just nu ser lovande ut.
__________________
Senast redigerad av Nord88 2020-03-22 kl. 16:24.
Citera
2020-03-22, 16:21
  #137350
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tercio
Varför går dessa länder bättre än italien och spanien? Skillnader hos folkgrupper i motståndskraft?

En viktig faktor är sannolikt benägenheten för personer i medelålder och yngre att umgås med äldre personer. Det görs i en mycket hög grad runt medelhavet, vilket resulterar i att en högre andel av de som smittas är äldre.

Dessutom har norra Italien, Spanien och Nederländerna en hög befolkningstäthet med många gamla städer med tät stadskärna. Det blir för många då svårt att ens röra sig utomhus utan att utsätta sig själv för en relevant smitt-risk.
Citera
2020-03-22, 16:21
  #137351
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av coche
Vi i Sverige är i vanliga fall ett mer socialt isolerat folk (förutom när vi reser bort)? Jag tror att det kommer att gagna oss att vi mentalt har lättare att ställa oss in på att vara mest hemma och undvika folk.

Det som försvårar för Spanien och Italien är det sociala livet + varmare klimat som människorna där är vana vid.

En rapport från vårsolen.
Folk står glatt i klungor i villaområdet o pratar med varandra. Föräldrar umgås medans barnen leker vid strandkanten. Joggare flåsar förbi gångtrafikanter med minimalt avstånd. Närapå ingen viker av o försöker hålla avstånd (några få undantag med äldre kvinna o medelålders man).
Ungdomar i tonåren tyck inte överhuvudtaget insett att landet förbereder sig för en epidemi. I gårkväll/natt partajades det hos grannen längre ned på gatan.
Citera
2020-03-22, 16:21
  #137352
Medlem
StJeromes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LadySweden
Holland, Sverige och Storbritannien var de tre länder som till förra helgen satsade på långsam spridning för att uppnå flockimmunitet.
Under förra helgen tvärvände SB och kör nu istället taktiken att försöka svälta ut viruset. Holland följde efter. Även Sverige vänder sedan dess, om än på svenskt vis (låtsas som det regnar, men vänder långsamt).

Nya rön framkom, törs jag hävda.

Hur har Sverige vänt?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in