Citat:
Ursprungligen postat av
godhetsaposteln
Även beslut som stänga skolor lämpas ner åt individuella skolchefer.
- Kommunerna har inte kunnat ta sådana beslut, utan att Anders Tegnell har kommit med åsikter om besluten. Åtminstone ifall kommunerna tar beslut som går emot Anders Tegnells uppfattning.
Citat från
Aftonbladet:
Citat:
Folkhälsomyndigheten: Onödig åtgärd i Umeå
I slutet av sportlovet har Umeå kommun beslutat att anställda, elever och förskolebarn som varit i områden med spridning av coronasmitta ska stanna hemma minst två dagar, även om de känner sig friska.
Men åtgärden är onödig ur smittskyddssynpunkt, enligt Folkhälsomyndigheten.
– Jag vet inte vad de försöker vinna med det här. Vår grundläggande bedömning är att man ska fortsätta leva som vanligt fram till att man har fått symptom. De kan vara jättelindriga, ska man ha klart för sig, men då ska man stanna hemma och sedan höra av sig till hälso- och sjukvården om man inte snabbt blir bättre, säger Anders Tegnell, statsepidemiolog på Folkhälsomyndigheten, till TT.
- Anders Tegnells direktiv bygger på uppfattningen att Corona-viruset inte kan smitta förrän individen känner symptom på sjukdom. Ifall Anders Tegnell har fel beträffande detta, så kommer han att skapa en katastrof i Sverige.
Det återkommande uppmaningen i Anders Tegnells råd, är att göra ingenting för att hejda smittspridningen:
Anders Tegnell gav rådet att fortsätta att åka till Italien.
Anders Tegnell anser att Sveriges grannländer gör fel när dom genomför kraftiga åtgärder för att minska smittspridningen.
Citat:
Ursprungligen postat av
godhetsaposteln
Det här är ett sanslöst land. Men jag förväntar mig någon form av diskussion när det här är över hurvida vi skall ha små pojkar i ledningen för sverige.
- Jag befarar att det sluta med många döda svenskar. Diskussionen efteråt kommer att kretsa kring att massdöden var oundviklig. Vi kommer att få höra förlåtande budskap som handlar om att ingen hade kunnat göra någonting för att förebygga katastrofen. Ingen kommer att hållas ansvarig. Ingen kommer att få kritik.