2020-03-20, 19:38
  #129169
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Corona88
Minns att någon expert här inne som räknade ut dödstalet i Sverige pga corona ibörjan av tråden trodde att Sverige skulle ha runt 1000-2000 döda innan månaden april var över😁 undrar om du fortfarande litar på din egna statistik

tycker du också att det låter på tok för lågt räknat ?
Citera
2020-03-20, 19:38
  #129170
Medlem
Dorniers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Bra inlägg. Folk vill vara ute och snacka. Det var packat med folk i solen på Norr Mälarstrand i Stockholm igår vid 2-tiden. OK.många jobbar hemma men folk har fått något att snacka om. Det behövs i vårt land. Snart bilder från after-ski i Åre i påsk där folk bara njuter av att få snacka och släppa loss från viruset.

Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
Haha, svennar är verkligen hopplös boskap. "Släppa loss från viruset".

Åkturen har inte ens börjat än och svennes "disciplin" har redan tagit slut och svenne är uttråkad. Det ska bli intressant att se när alla dessa fårskallar får lära sig den hårda vägen.

Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
[...]

Svenne Banan kan i de flesta fall inte ens förstå att det faktiskt finns saker som är osynliga och inte luktar eller låter (bakterier, virus, strålning, vissa kemikalier, partiklar m.m.) men som ibland är väldigt farliga.

Det andra är att Svenne Banan inte kan förstå något som inte händer nu och omedelbart. Om du lugnt och sakligt berättar för en svenne att det tar flera veckor eller ännu längre innan det händer nåt efter att folk har blivit smittade och du sen visar exempel från Kina och Italien, förklarar tidslinjen och säger att det kommer gå åt helvete även i Sverige så skrattar Svenne åt dig, tycker att du "överdriver" eller är "psykotisk".

Det är samma fenomen som när man försöker förklara för folk att svenskar inom ca 10 år kommer bli en minoritet i Sverige.

Som alltid klockrena inlägg av Tumidanda.

Keep up the good work.
Citera
2020-03-20, 19:39
  #129171
Medlem
Jimmie Åkesson uttalade sig redan för en vecka sen att man borde stänga alla skolorna och vidhåller vid det. https://www.expressen.se/tv/nyheter/coronaviruset/jimmie-akesson-man-borde-stanga-skolorna-i-sverige/
Citera
2020-03-20, 19:40
  #129172
Medlem
Ogunquits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grollaren
Du får supergärna klistra in en rubrik eller en mening vad länken handlar om är du gullig.

Du måste söka på Corona blodgrupp.

Enligt de preliminära resultaten verkar personer med blodgrupp A vara känsligare för coronaviruset. De blir oftare smittade och dör också oftare i sjukdomen. Av de som avled i covid-19 hade 41 procent just blodgrupp A. De med blodgrupp 0 tycks däremot klara sig bättre: De blir inte smittade lika lätt, och om de blir det, så överlever de oftare sjukdomen. Studien bygger på prover från 2173 bekräftat covid-19-smittade personer i Wuhan och Shenzhen som man sedan har jämfört med 3694 friska personer i samma område.

– Personer med blodgrupp A kan behöva skyddas extra för att inte bli smittade och om de blir sjuka i covid-19 kan de behöva kraftfullare behandling, säger forskarteamet vid Centre for Evidence-Based and Translational Medicine i Wuhan till Fox News.

Men de tillägger att resultaten behöver följas upp med ytterligare studier innan man vet säkert vilken koppling blodgrupp, coronasmitta och dödlighet i covid-19 verkligen har.

De nya rönen betyder inte heller att den som har blodgrupp A behöver gripas av panik. Alla blir nämligen inte smittade, risken tycks bara vara större. De betyder inte heller att den som har blodgrupp 0 kan känna sig lugn. Man ska vara fortsatt vaksam och skydda sig genom en god handhygien.
Citera
2020-03-20, 19:40
  #129173
Medlem
Diskuterarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nord88
Ja, det är ju ingen som blir en vinnare i detta. Man kan dock begränsa fallet genom att leva så vanligt som möjligt.



Han hade lite fel initialt, men visar ändå på viss mental styrka att stå fast vid sin linje och mana till lugn. Kommer ut som en vinnare i slutändan.

Konsekvenserna av de mentala problem och ekonomiska följdverkningar av att stänga ned diverse länder en längre tid kommer att visa sig värre än själva viruset, lite som med skammen och rädslan efter Tjernobyl jämfört med antalet dödsfall som faktiskt kan härledas till katastrofen. Påstår inte att jämförelsen är helt överförbar, men du förstår poängen.

Varför är det bättre att mana till lugn och göra för lite än att mana till krafttag och göra för mycket? Förklara detta för mig du som är expert.
Citera
2020-03-20, 19:40
  #129174
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av davidladde
Möllan Malmö varenda krog full. Bar. Restaurang. Corona var det ja.... Inte sett såhär mycket folk på månader.

Nån med lägesrapport från krogvärlden i Sthlm ?
Citera
2020-03-20, 19:40
  #129175
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nord88
Tegnell framstår mer och mer som en hjälte. Allt andra länder gör verkar inte ha någon större effekt, vore rätt soft att stå som enda land med en icke-havererad ekonomi när detta blåst över.
Jisses du måste ha skygglappar utan dess like. Sveriges ekonomi är haverera redan innan corona.... Efter corona ett U-land med en arbetarklass och... Politicker
Citera
2020-03-20, 19:40
  #129176
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Ja jättebra, men varför har de bara marginellt färre döda per capita, borde inte ett så stort antal tester ge mer effekt än i Sverige som snålar?
Jag tror Norge kom igång ganska nyligen med sitt stora testande. Vi får väl avvakta ett par dagar. Men redan idag var en intressant dag - norge rapporterade 0 döda och sverige 5.

Men det bygger ju förstås på att norge följer upp de som testar positivt med effektiv isolering. Jag hoppas Norge även har resurser till smittspårning.
Citera
2020-03-20, 19:40
  #129177
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fjollan33
Fler förnekare eller tvärtom? (Har inte följt tråden bra idag)

Mer det att tråden inte hade en så polariserande ton under det mesta av dagen. Sen kom det plötsligt ett handfull som tycks slåss om att ha de mest extrema åsikterna åt vilka håll som helst.

Tycker det är betydligt trevligare när vi bara observerar vad som händer och diskuterar det. Sen har jag lite svårt att låta hopplöst värdelösa försök på att applicera matematik på data gå oemotsagt. Men jag ska låta bli att svara och hellre bara samla in data och uppdatera kartor för trådens välbefinnande.
Citera
2020-03-20, 19:41
  #129178
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Reda
Varför ska jag gissa på hur många gamla sjuka som dör i den här influensan? Det brukar ingen räkna på.
Och inte brukar man stänga gränser och ösa miljarder på bankerna som man gör nu. Detta är en masshysteri som kommer att gå till historien.

Säg det åt Macron och Merkel istället för att vara bitter här.
Citera
2020-03-20, 19:41
  #129179
Medlem
Redas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fluffypuffy
Är man arbetslös och går på soc så kanske viruset i sig kan framstå som det farligaste hotet.
För oss andra, som jobbar och lever i en ekonomi byggd på tillgång och efterfrågan så är det absolut största hotet just nu stängda gränser, stängda skolor och karantän vilket kommer försätta landet och världen i en ekonomisk depression.
Exakt! Vad politikerna håller på med nu är mycket värre än viruset. Nu visar de sin totala inkompetens och måste röstas bort fortare än kvickt.
Citera
2020-03-20, 19:42
  #129180
Medlem
Dbloodss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Kan någon ge en logisk förklaring till varför regeringen inte stoppas skidorterna i fjällen?

Just nu verkar den här regeringen helt jävla förlamade, fattar inte varför de inte byts ut.

Vi kan inte ha ett gäng apatiska som ska styra skutan.

Tar emot för dem att inte låta folket göra som de vill, inkräktar på individens frihet och många människor kan bli kränkta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in