2020-03-20, 19:14
  #129037
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Vasteras
Så är det när socialismen styr en stat; galen ideologi, ondska eller idioti styr.
Se bara på Sverige, inga åtgärder och smittan lever loppan.

Att Sverige tillåter 500 + kommer det pratas om bland historiker i århundrade framöver.

Sänk SKITEN TILL 5 personer.
Citera
2020-03-20, 19:14
  #129038
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sandbaghandle
Personalen då?
Inte den heller. De är knappast vare sig åldringar eller multisjuka.
Citera
2020-03-20, 19:14
  #129039
Medlem
Aspsusas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grollaren
Sa det verkligen det?
De veckor vi ännu har kvar????

Ungefär så, kanske litet andra valörer på finska, typ "de här veckorna vi nu har innan vården börjar bli ansträngd" eller "innan vi behöver börja ställa om prioriteringarna i vården"

Inte speciellt domedagsdramatik, mera "nu fan skall här jobbas!"
Citera
2020-03-20, 19:15
  #129040
Medlem
Grollarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
De kommer att dö med eller utan bästa vård. Men det gäller att ha smitta som inte växer sig för stor under något givet tillfälle utan den ska vara lagom om vi ska använda ett svenskt ord för lyckas rädda fler.

Om de kinesiska siffrorna stämmer (Jag tor inte det gör det när det gäller smittade) så kommer de garanterat drabbas av en andra och kanske tredje våg. Om de inte gör en Nordkorea under 1-2 år. Och det är inte säkert det funkar. Nu har kineserna köpt sig tid att A hitta medicin som fungerar B Hitta ett vaccin.

Köpt sig tid?
De menar att den enda dagen som karantänen var lyft, var att köpa sig tid? De bygger ett nytt Coronasjukhus as we speak...
Åtminstone ett framsteg att folk börjar fatta att Kinas siffror var bullshit från början till slut.
Citera
2020-03-20, 19:15
  #129041
Medlem
Folk friskförklaras tydligen på bedömningen att de är symtomfria, inte via test.
Citera
2020-03-20, 19:15
  #129042
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
USA håller på att snabbutreda en stödpaket på 1 trillion dollar, det är ofattbara 10000 miljarder kronor. Detta är ca 1/3 av USA's statsbudget. Men redan förekommer det kritik om att det är alldeles för lite.

Det känns som denna pandemi liksom hoppar mellan kontinenterna. Först var det Asien, och åtminstone Kina verkar ha tagit sig igenom detta.

Sen var det Europa, och vi är bara i början av skiten. Kan säkert prägla hela våra samhällen fram till sommaren med total katastrof och ekonomisk kollaps av icke skådat slag.

Men den stora elefanten i rummet är USA. Där ökar fallen extremt snabbt nu. Än så länge är fallen och dödsoffren per capita bara 1/5-del av de i Europa. Men USA ökar på exakt samma sätt, och ligger 1-2 veckor efter Europa. Min prognos är att USA kollapsar totalt med lockdown inom någon vecka. Då är det verkligen god natt med hela världsekonomin.

Självklart, du är en hypokondriker därav vägrar du svara på reala frågor, skall vi prova igen vad säger du?

https://science.slashdot.org/story/20/03/19/1639259/99-of-those-who-died-from-virus-had-other-illness-italy-says

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8130479/99-patients-killed-coronavirus-Italy-existing-illnesses-study-finds.html

https://tbsnews.net/coronavirus-chronicle/99-those-who-died-virus-had-other-illness-italy-says-58633
Citera
2020-03-20, 19:15
  #129043
Medlem
Ograsts avatar
Karantän är helt verkningslöst. Mörkertalen av smittade är förmodligen enorma.
Citera
2020-03-20, 19:15
  #129044
Medlem
Vasterass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av antisocial666
Sätt upp KSP-58 vägspärrar vid Sälen och Åre och ha kommandot:

Skjut för att döda allt med puls.

Jag tycker om din attityd men det är lite för tidigt än.
Dock talar inget för att du inte har rätt i framtiden och det rör sig inte om någon längre tidsperiod.

Sverige vidtar inte åtgärder för att minska spridningen av denna smitta!
__________________
Senast redigerad av Vasteras 2020-03-20 kl. 19:27.
Citera
2020-03-20, 19:16
  #129045
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stolypin
Barnen kommer inte att dö. Du behöver inte vara orolig.
Jag är inte orolig för att barnen kommer att dö, det är andra som kommer att dö då miljontals barn smittar runt och sprider smittan så att vården kollapsar tillsist..
Citera
2020-03-20, 19:16
  #129046
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 235711
Jag har två kommentarer till den presentationen av data.

För det första är första dödsfallet i statistiskt mening att betrakta som en form av Markov-process. Man kan inte säga "Nu är det nog dags att den först dör." ej hellre lägga någon större vikt vid det exakta ögonblicket för en enstaka händelse.

Dessutom blir det ju inte rättvist att direkt jämföra med avseende på antal invånare i hela landet. I synnerhet när det var så väletablerat att Italien hade ett kluster av smitta i Lombardiet, medan Sverige nästan omgående hade en betydligt mer homogen relativ spridning i hela landet.
Poängen med tidsserien är att visa vart vi är på väg. Vi följer Italiens kurva, eller till och med överträffar den. Och Italien hade idag över 600 döda på en dag. Vi ligger 3 veckor efter dem. Med andra ord, det lutar åt att vi om 3 veckor, den 10 april, kan ligga på 100+ döda per dag i Sverige. Det kan bli ännu värre än så.

Och folk åker till Sälen och går på after ski!

Och FHMs "åtgärd" är att be folk "fundera på om det är nödvändigt" att göra det! Och att ordna något diskussionsmöte med företrädare för regionerna nästa vecka!
Citera
2020-03-20, 19:16
  #129047
Medlem
CityBangBangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av godhetsaposteln
Antalet fördubblas ungefär på 7,5 dagar (sedan ingår daglig variation). Vi borde se 800-1000 italienare dö varje dag om nån vecka.....då kanske svensken vaknar???

Hade glömt den där uträkningsmetoden.. men jag fick ju på pricken rätt med 16 döda i Sverige idag, så vi får väl se på måndag?
Citera
2020-03-20, 19:16
  #129048
Medlem
Haloumis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fernebo
ja herregud.. 627 döda på ett dygn i Italien. Glöm allt snack om att det verkar ha peakat.

Citat:
Ursprungligen postat av Talespin
Nu stänger man HELA Storbritannien:

https://www.dailymail.co.uk/home/index.html

Alla verkar kunna stänga ner utom Sverige. Vad är det Sverige ser som alla andra har missat?

Storbritanniens dödstal steg från 44 till 177 idag...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in