2020-03-20, 19:04
  #128989
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Talespin
Korkade Stockholmare som är på väg till skidorter över helgen nu.

Är det så jävla viktigt?

Sätt upp KSP-58 vägspärrar vid Sälen och Åre och ha kommandot:

Skjut för att döda allt med puls.
Citera
2020-03-20, 19:04
  #128990
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AussieRedMan
Vet ej, men 99% underliggande var nog länge sen och de som gick bort tidigt?
Helt annat läge nu när sjukvården helt kollapsat?

?
Fortsätt skapa kaos, dagens samhälle i ett nötskal.
Citera
2020-03-20, 19:04
  #128991
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Martlet
Alltså sprids smittan på vår förskolor och skolor. De smittar varandra och sedan runt.
Barnen kommer inte att dö. Du behöver inte vara orolig.
Citera
2020-03-20, 19:04
  #128992
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dbloods
Haha, du verkar inte förstå ett skit av vad som händer i världen. Inte en tillstymmelse av verklighetsförankring eller förnuft

Elaborera gärna?
Citera
2020-03-20, 19:04
  #128993
Medlem
TemaSwegs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Jo det lär inte vara ett tvärsnitt av befolkningen iallafall. Så dödligheten hade förmodligen varit lite lägre i sådana fall. Men å andra sidan fick alla dessa patienter fungerande sjukvård eftersom det skedde så tidigt.


Sydkorea är ett annat bra exempel: 8600 konstaterat smittade varav 59 som kräver intensivvård ~ 0,6%. Sydkorea var utsatta tidigt så många har varit smittade länge, de lär inte helt plötsligt bli försämrade så pass att ~1000 av dessa kräver intensivvård.

Om 5-10% hade krävt avancerad sjukhusvård hade både antal döda och kritiska varit avsevärt högre.

Om en ny influensa svepte över världen (med en dödlighet runt 0,1%) som alla saknade immunitet för hade denna förmodligen skapat samma skada som vi ser nu.
Citera
2020-03-20, 19:04
  #128994
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Larasoft
Ja, mycket får stå tillbaka. Screening för cancer skjuts upp. Men husläkare kan nog testa blodtryck och förskriva blodtryckssänkande medicin. Det och diabetes typ 2 sköts ju av primärvården.
Jag tänkte på de som sägs ha dött i covid utan underliggande sjukdomar. De fanns nog inte resurser att utreda ordentligt.
Citera
2020-03-20, 19:04
  #128995
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Folk är rädda för att dö och folk kommer att dö. Det görs varje år i Sverige i till ex vanlig influensa även hos tidigare friska och unga personer, men det är ovanligt. Det ser ungefär likadant ut i hela Europa.

Överallt i hela världen så just familjer blivit cluster. För att detta virus ska försvinna till slut så måste cirka 60 procent av befolkningen bli smittade så fungerar naturen eller att vi har ett vaccin. Det är inget Tegnell eller Löven eller någon annan människa göra något åt. Möjligen om vi hittar medicin helst en äldre medicin som fungerar så det minskar symtomen och antal döda vore det bra. Och skulle vi inte bli immuna eller hittar medicin så dör människan ut inom x antal år och Tegnell eller Löven hade inte kunnat göra något åt det. Nu tror jag inte det kommer gå så illa. Människor har hittills blivit immuna mot sådana sjukdomar.

Vi i Sverige är väldigt lite trångbodda så kan ganska många familjer isolera sig inom familj jmf med andra länder. FHM har tidigare sagt till, innan denna pandemi, att regionerna behöver ha viktigt material i lager. Ända sedan 1990 så har vi minskat ner våra resurser när det gäller beredskapslager tills de försvann 2002.

Om du ska vara arg på någon så är det kineserna av två skäl A De ökade risken, på grund att kineser lever nära vilda djur (marknader) med mycket människor. Samt de var de enda som hade kunnat stoppat denna pandemi. Men på grund av otur (Kinesiska nyåret) och rena dumheter så släppte de ut genien ur flaskan. Efter det var det helt kört. Då var det bara fråga om tid. Kineserna gav oss tid. Det ska de har tack för men samtidigt är de skyldiga till de första misstagen.

Jag har två släktingar som garanterat kommer dö om de blir smittade, men inte fan kan jag hålla Tegnell eller Löven ansvariga.

Sverige har möjligen tre fördelar jmf med Italien

A Inte jättegammal befolkning - Median åldern är mycket lägre i Sverige B Färre rökare C Sjukvården har fått tid att förbereda sig.

Tror du dina släktingar kan få bäst vård om det är 50,000 andra människor smittade samtidigt eller några tusen?
Citera
2020-03-20, 19:05
  #128996
Medlem
Talespins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stolypin
Barnen kommer inte att dö. Du behöver inte vara orolig.

Nej, men barnen smittar ju andra. Dumjävel.
Citera
2020-03-20, 19:05
  #128997
Medlem
Idiotsveriges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lallladin
Det bara ökar och ökar... Tegnell sa ju att peaken skulle dalla?

Hur många gånger han han sagt det nu?
Och haft Fel. Varenda. Jävla. Gång.
Citera
2020-03-20, 19:05
  #128998
Medlem
Spanien har nu över 1000 döda, gissar att det tyvärr kommer att stiga kraftigt kommande dagar.
Citera
2020-03-20, 19:05
  #128999
Medlem
JohnnyGenzales avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arneankann
Jag hittade en random undersökning (ingen aning om tillförlitlighet på den). Nu gäller den här influensa, men det är ändå anmärkningsvärt att de fann att Italien har en högre % dödsfall av influensa än resten av Europa, framförallt bland de äldre. Deras kultur ligger dem i fatet, det går inte komma ifrån.

https://www.ijidonline.com/article/S1201-9712(19)30328-5/fulltext

Intressant. Väldigt intressant faktiskt.

I övrigt måste Italien ha miljoner smittade.
Citera
2020-03-20, 19:05
  #129000
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flashback100
Det gör de ju: Om du skall åka - överväg det.

Som en uppmaning att dra typ... Utan vägspärrar så kommer de köra ivög snart
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in