2020-03-20, 13:30
  #127561
Medlem
Vasterass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wakkawalla
Jag instämmer helt i det.
Tycker vi ligger på en bra nivå nu.
Kan bara hoppas att jag har rätt.

Bra nivå
Det är inte över än, detta är bara början.
Citera
2020-03-20, 13:31
  #127562
Medlem
Slashkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av itsen
Nej, det är inte lagom. Långt därifrån. En kinesisk expert som var i Italien var ganska besviken på karantänen där. Den är för slapphänt. Den måste vara hårdare, som den kinesiska, om den ska funka. Jag tror han har rätt.
Instämmer.
Citera
2020-03-20, 13:31
  #127563
Medlem
shaktas avatar
Vad blir skillnaden mellan att totalt isolera Sverige under en månad med utegångsförbud. Totalt stänga gränserna ingen kommer in och ingen kommer ut. De som är sjuka eller blir sjuka blir sedan friska.

Mot att

Folk är ute och rör sig, smittar folk och kontaminerar föremål som blir potentiella smitthärdar och nytt folk kommer bli sjuka. Vad händer om det muterat, kommer inte vi få gå igenom samma procedur igen?

Jag ser det som att antingen tar vi den stora smällen med en gång men stoppar smittan direkt, eller så plågar vi oss en längre tid. Saker som skulle konka direkt, kommer konka senare vilket som, med risken att befolkningen kommer bli sjuka igen med en ny sträng av viruset.

Vad tror ni ? Vilket som kommer ekonomin gå åt skogen (vilket den tekniskt sett redan gjort)

Det verkar lite luddigt med att folk blir sjuka igen. Är det genom en ny sträng, eller att folk tillsynes blir friska, men viruset ligger latent i kroppen och bryter ut igen?

Tänk ifall alla andra länder får bot på sin spridning och börjar återgå till sitt, och vi i Sverige fortfarande sitter med Corona som härjar runt. Vi kommer bli helt isolerade med resor och export.
__________________
Senast redigerad av shakta 2020-03-20 kl. 13:43.
Citera
2020-03-20, 13:31
  #127564
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Idiotsverige
Jo det är faktiskt exakt samma sak. En aerosol gas är en som är så lätt så den inte direkt faller till backen

Aerosoler är väska som "hänger" i en gas, och luften är en "gas", så javisst.

Frågan är om SARS-CoV-2 verkligen hänger i luften, eller om det bara är en liten stund, medan den är på väg att falla ner?

Forskningen på det är mycket oklar, även om vissa rapporter hävdar att bevis har hittats för att det kan hänga i luften i upp till 30 minuter.

Influensa, förkylning, mässling och andra virus är också "luftbårent".
Dom smittar genom luften, också i form av små droppar från någon som nysar eller hostar.

Men mässling är "mer" luftburen, eftersom partiklarna är så lätta at dom hänger mycket länge i luften, i många timmar, medan infulensa faller ner rätt snabbt.

När någon säger "luftburen", tror många att det är som en lätt gas, som nästan sprider sig med vinden. Det är inte fallet, dropparna kommer normalt att falla ner ganska snabbt och inte röra sig så långt, man är relativt säker genom att hålla en meter eller två avstånd från smittade människor.

https://www.statnews.com/2020/03/16/coronavirus-can-become-aerosol-doesnt-mean-doomed/
Citera
2020-03-20, 13:31
  #127565
Medlem
Covids avatar
"Det finns inget som tyder på att det ligger i samma klass med de coronavirus som ställt till med stora problem tidigare."

"Det är osannolikt att smittan kan spridas utanför Kina."

"Det är inte sannolikt att smittan kan spridas på samma sätt som i Sydkorea."

"När det gäller den här typen av resor finns det absolut ingen att bekymra sig för coronaviruset. I exempelvis Alperna och Sydeuropa fins det ingen spridning överhuvudtaget."

"Det finns anledning att tro att vi nu kommer att peaka, att vi har peakat."

"Vi kommer att få en liknande situation som Italien."
Citera
2020-03-20, 13:31
  #127566
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av antisocial666
Nope fullständig karantän

https://www.expressen.se/nyheter/coronaviruset/ordern-i-natt-hela-kalifornien-i-karantan-/

Det var någon i tråden som länkade till ett uttalande från USA att det endast var ett uppmanade.
Citera
2020-03-20, 13:31
  #127567
Medlem
Är det 100% säkert att handla djupfryst mat, tillaga den, och inte behöva oroa sig för coronavirus i den? (tänker även på förpackningar, plast osv)
Citera
2020-03-20, 13:31
  #127568
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gatyftf
Många trodde det skulle peaka efter sportlovet. Jag sätter mina pengar på att det är påsken/påsklovet som kommer få det att balla ur ordentligt i det här landet. Dom flesta verkar ha accepterat att det inte blir några utlandsresor men jävlar vad det ska resas inrikes under påsken. Studenter ska resa hem och kommer sprida ut sig över hela landet och antingen ta med dig smitta "dit" eller ta med sig smitta "hem" sen, folk i storstadsregionerna ska till skidanläggningar, många ska resa över hela halva landet och hälsa på släkt och vänner. 90% av mina kollegor, vänner och bekanta ska flyga eller åka tåg någonstans i landet i samband med påsken trots att vi har allmän smittspridning på många platser. De orter som idag har 0-10 konstaterade fall av smitta för att de ligger där de ligger (t.ex. inlandskommuner i Norrland, små orter med skidanläggningar osv) kommer ha en explosion av smittade. Och nu snackar vi orter där regionerna har dragit ner på sjukvården till ett minimum, stängt hela sjukhus, osv.
Helvete vad jobbigt det kommer bli.

Det kommer att fortsätta att öka efter påsken men peaka? Det tror jag inte det kommer att fortsätta öka så länge regeringen inte tar till minst lika hårda metoder som i Italien. Vi vet inte ens om det hjälper ännu, endast den östasiatiska metoden har bevisligen fungerat med total husarrest och uppföljning av varenda smittad person.
Citera
2020-03-20, 13:32
  #127569
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av antisocial666
saxat från Aftonbladet för 30 sekunder sen....

Kalifornien stänger ner – 40 miljoner sätts i karantän. Delstaten är den mest drabbade i USA med 910 fall av corona och 19 dödsfall.

// så dom stänger ner hela rubbet trots att vi i Sverige har värre stats på 10 miljoner inv.

Edit: såg nu att även hela Bayern kör en combo av lockdown och karantän.

Båda ovanstående regioner är kanske världens två mest potenta.

Detta är verkligen extremt. Kalifornien är ett av världens rikaste områden och ses som en motor för hela USAs ekonomi. Detta kommer att påverka inte bara USA utan hela världen.

Men ändå. Kalifornien har mycket färre fall per capita än Sverige och här vidtas praktiskt taget inga åtgärder alls.
__________________
Senast redigerad av climasol 2020-03-20 kl. 13:34. Anledning: Komplettering
Citera
2020-03-20, 13:32
  #127570
Medlem
Fris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slashken
Sövas med syrgas den var ny
Han eller hon kanske menar sövas, och sen få syrgas.
Citera
2020-03-20, 13:32
  #127571
Medlem
HejaFinlands avatar
Vad är det nya om respiratorvård? Stämmer det att inga som krävt respiratorvård återhämtar sig utan alla de patienterna död?
Citera
2020-03-20, 13:33
  #127572
Medlem
Covids avatar
Men i San Jose kan man arbeta hemifrån. Det är den typen av jobb.

Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Detta är verkligen extremt. Kalifornien är ett av världens rikaste områden och ses som en motor för hela USAs ekonomi. Detta kommer att påverka inte bara USA utan hela världen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in