2020-03-18, 16:10
  #120013
Medlem
"Försvarsmakten upprättar nu ett fältsjukhus utanför Uppsala som ska kunna ta emot coronapatienter.

Delar av Försvarsmatens två sjukvårdskompanier på totalt 170 personer ska transporteras till den militära flygbasen Ärna utanför Uppsala där ett fältsjukhus upprättas med ett antal intensivvårdsplatser.

– Det ska upprättas så fort det någonsin bara går. Nu pratar vi inte om månader utan dagar, säger Jesper Tengroth, pressekreterare på Försvarsmakten till TT.

Fältsjukhuset kommer att bestå av tält och containrar och besättas av utbildad personal med sjukvårdsutrustning. Personalen har tränats i att hantera smittade personer och har relevant skyddsutrustning. I princip ska man klara av att genomföra operationer men exakt vilka resurser som tillförs till Ärna är inte helt klart. Respiratorer och hjärtövervakning kommer att finnas, precis som på en intensivvårdsavdelning på ett sjukhus.

– Det här är något vi ställer till samhällets förfogande. Nu är det Socialstyrelsen som har uppdraget att prioritera resurser, säger Jesper Tengroth.

Anledningen till att man väljer Uppsala är dels närheten till Stockholm, där många är smittade av covid-19, dels att där ligger redan en befintlig flygbas med alla logistiska fördelar som det innebär.

Hur många vårdplatser eller intensivvårdsplatser som fältsjukhuset kommer att kunna bidra med är oklart i dagsläget.

– Men rör sig om ett ganska stort antal platser, säger han."
Citera
2020-03-18, 16:11
  #120014
Medlem
sannes avatar
När börjar WHO sin sändning idag?
Citera
2020-03-18, 16:11
  #120015
Medlem
allt kraschar nu,kronan dyker för varje minut nu,varsel,företag stänger,börsen dyker.
sjukvården lär kollapsa inom 2 veckor.
imornbitti ska jag doomhandla så svetten rinner så jag har några månader.
Citera
2020-03-18, 16:12
  #120016
Medlem
Soterns avatar
Har ni märkt att Tegnell hela tiden står och vaggar fram och tillbaka vid varje presskonferens, som om han vore extremt pissnödig?
Citera
2020-03-18, 16:12
  #120017
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sanne
Nä va tragiskt. RIP.

Ja verkligen. Äldre man med flera underliggande sjukdomar enligt Regionen.
Citera
2020-03-18, 16:12
  #120018
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Vad läser jag i Aftonbladets live-flöde:

Försvarsmakten upprättar nu ett fältsjukhus utanför Uppsala som ska kunna ta emot coronapatienter.

Delar av Försvarsmatens två sjukvårdskompanier på totalt 170 personer ska transporteras till den militära flygbasen Ärna utanför Uppsala där ett fältsjukhus upprättas med ett antal intensivvårdsplatser.

– Det ska upprättas så fort det någonsin bara går. Nu pratar vi inte om månader utan dagar, säger Jesper Tengroth, pressekreterare på Försvarsmakten till TT.


Vad är detta?? Om det nu inte är någon ökning, vi knappt behöver göra något för att minska smittan, och sjukvården bara har några få coronapatienter totalt (och det inte alls förväntas öka). Varför ska vi då behöva upprätta ett "fältsjukhus"? Det måste ju vara slöseri. Packa ner det omedelbart.
Citera
2020-03-18, 16:13
  #120019
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av välkommenti bup
Tror fan inte man testar alls... Man frågar bara om personen känner sig bättre och säger personen ja, så blir du friskförklarad och hemskickad.

Det tror jag också.
Citera
2020-03-18, 16:13
  #120020
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sotern
Har ni märkt att Tegnell hela tiden står och vaggar fram och tillbaka vid varje presskonferens, som om han vore extremt pissnödig?

han gör inte det när han talar sanning
Citera
2020-03-18, 16:14
  #120021
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pazzamo
Tänk alla tiotusentals svenska pensionärer som tagit sitt pick pack och permanent flyttat till den spanska solkusten.. Undrar hur de känner sig nu.

Det vet jag då jag känner några, de tycker att det är jobbigt att inte få gå utanför dörren, men det hade inte varit bättre att vara hemma då vi i Sverige kommer att hamna där snart också.
Citera
2020-03-18, 16:14
  #120022
Medlem
LucNNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Natalz2
Funderar på hur det går i Israel. Framför allt för att Wolodarski framhöll landets initiala reaktioner på viruset som ett föredöme jämfört med Sverige.
Den israeliske Nobelpristagaren Levitt tror att max 5-10 st israeler kommer att dö.

https://m.jpost.com/Israel-News/Nobel-laureate-Israel-will-have-no-more-than-ten-coronavirus-deaths-621407

Tittar man på Worldometers så ökade dock fallen i Israel från 337 igår till 433 idag dvs ca 28%. Kanske har kraftiga åtgärder i början trots allt blygsamma effekter över tid?

Vänta tills det får fäste blandt araber och sprids till Palæstina, så kommer även Abrahams flock få smaka kinesisk next generation Warfare.
Citera
2020-03-18, 16:14
  #120023
Medlem
Skidorterna har fortfarande öppet och Sälen har Afterski med 499 personer samtidigt som Norge stängt sina.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/dalarna/trysil-har-stangt-salen-kor-afterski-med-upp-till-499-gaster

I ett läge där Sverige med kommer behöva skicka sjukvårdspersonal från regioner som inte drabbats lika mycket, som tex de som regionerna som ligger längs Fjällen till Stockholm som drabbats värst, så orsakar Sverige medvetet en situation där detta inte kommer vara möjligt då skiten kommer bli en deal även ute i Fjällen. Hur kan detta tillåtas?
Citera
2020-03-18, 16:15
  #120024
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pazzamo
Det låter helt fruktansvärt. Gäller detta med sterilitet och lägre testosteron-produktion även de som inte drabbas så svårt, de som inte insjuknar allvarligt och behöver läggas in på sjukhus så att säga?

Det är ett virus som varit känt i tre månader så svaret är nog att ingen vet. Troligen ger en allvarligare infektionen större risk för skador men man kan ju tänka sig att infektionen ibland sätter sig främst i njurar och testiklar och då kanske inte ger lika mycket symptom som när lungorna infekteras. Men som sagt, inget vet nog.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in