Citat:
Ursprungligen postat av
hewrgubbe
Hur vet du det? Det här viruset har knappt funnits några månader, ingen vet ett skit utan alla sitter och gissar hela tiden. Tiden får utvisa, till dess knip igen.
Snälla...... Det här är lätt för dig att själv ta reda på.
Vanlig förkylning är också ett slags coronavirus, de tillhör samma familj. Får du immunitet mot förkylning? Nej, just det. Du kan bli förkyld om och om igen. Ingen immunitet.
Detta virus covid-19 är helt nytt för mänskligheten, i stort sett ingen har haft det förut, alltså finns det ingen immunitet att få! Förstår du?
Dessutom finns flera fall från Kina där de som redan haft viruset en gång får det igen! Ingen immunitet!
Dessutom är det bekräftat redan från första början av kineserna (du får gå långt tillbaka i tråden för att hitta länkar) att detta virus inte ger någon immunitet! Folk står och ljuger åt er i tv.
De som tror på den här idiot-teorin om flockimmunitet måste ju vara i behov av omhändertagande, för så korkad kan ingen vara som tror på detta. Det är en undermålig idé som alla världen över har förkastat - förutom Sverige.