2020-03-17, 22:42
  #117649
Medlem
Generalanderssons avatar
Hoppas fanmig att Kina får betala för att de har skapat och spridit coronavirusen till resten av världen.
Citera
2020-03-17, 22:42
  #117650
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Roskors
20 på iva? Tidigare idag var det 12.
Fram tills tidigare idag hade vi 20 fall endast. I hela landet. Och då uppskattas 10 000 vara smittade.
Citera
2020-03-17, 22:42
  #117651
Medlem
167-steg-kvars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frdk
Sparar mycket pengar att slippa magasinera i onödan.
Även med magasin så hade det tagit slut kort efteråt ändå med det gamla tänket.. så vet inte vad den lilla detaljen hade förbättrat mer än ett par dagars extra yrande.
Vad feberyrar du om?

Citat:
Jobbar man med JUST-IN-TIME så tillsätter man ALLTID en plan B för risk i produktionen, att snabbt dynamiskt kunna öka ordervolym från flera håll om nått skulle dyka upp, är lite av förutsättningen att ligga på marginalen att man snabbt ska kunna reagera.

Nått sånt verkar inte finnas här..
isf hade stora beställningar gått iväg så snart viruset dök upp och man kunde klargöra vad som mest troligt behövs.
Skulle problemet blåsa förbi så sätter man stop på order och arbeta ner lagret till just-in-time igen.

Jag skulle säga sveriges problem är att inte säkra industri kontrakt, som dikterar att de slår om till producera brist-varor åt staten vid nödläge, likt försvarsmakten har sina kontrakt i krigstid så hade det varit MSB naturliga uppdrag att ha produktionskanaler redo. Nått sånt verkar nu inte finnas, därför sjukvårdsperonal tejpar ihop sina egna skyddsdräkter desperat just nu ute på våra sjukhus.
Finns 100-tals företag som kan göra ansiktskärmar här lokalt i landet, men inga avtal är klar, och nu är fel läge börja förhandla när det är panik.
Hela ditt inlägg är en enda lång sträcka utav kvalificerat ordsludder, helt utan substans.

Det här är ju själva definitionen på en motsägelse, direkt taget från skolboken.
Jo, detta är ett alldeles sällsynt utmärkt jävla bra tillfälle att börja förhandla. Om inte nu, så när fan då!?

Uttala dig inte om mer saker du överhuvudtaget inte har någon som helst kännedom om. Låt detta få bli dig en läxa och lärpeng.
__________________
Senast redigerad av 167-steg-kvar 2020-03-17 kl. 22:48.
Citera
2020-03-17, 22:43
  #117652
Medlem
Finns det inga fall i Indien??? Eller i Sydostasien? Nordkorea då?
Citera
2020-03-17, 22:43
  #117653
Medlem
naturtvåls avatar
Var inne på #Italian lockdown och där postades denna Nostradamus profetia om coronaviruset och om det framtida Italien som är rent kuslig:

https://mobile.twitter.com/beharry_carlton/status/1240000794419740673/photo/1
Citera
2020-03-17, 22:43
  #117654
Moderator
OYs avatar
En indikation på att det aktuella viruset kan ha likheter med influensavirus i den meningen att det kan vara så att immunförsvaret reagerar på samma sätt.

Omni citat;

Efter att ha analyserat blodprover från en kvinna i 40-årsåldern, som evakuerades från den kinesiska staden Wuhan, har forskarna upptäckt att immunförsvaret reagerar på coronaviruset på samma sätt som när man drabbas av influensan.

Upptäckten tros kunna ge en bättre förståelse kring varför vissa patienter återhämtar sig medan andra får allvarliga andningsproblem.


Någon medicinskt kunnig som kan förklara hur upptäckten kan ge bättre förståelse, vad i detalj är det man studerar?
Citera
2020-03-17, 22:43
  #117655
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Justicia
Enda anledningen till att jag tror Sverige klarar sig bättre jämfört med Italien är vår redan asociala kultur. Och därmed är det redan lätt för hemmasittande svennar att bara va hemma lite mer än vanligt.

Är vi så jäkla hemmasittande då? Jag tänker snarare att det lär vara många nonchalanta/själviska människor struntar i statens uppmaningar att stanna hemma, speciellt i storstäder som Stockholm. Har själv bekanta i 40+ åldern som fortfarande inte tar detta på allvar och fortsätter leva som vanligt.
Citera
2020-03-17, 22:44
  #117656
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Generalandersson
Hoppas fanmig att Kina får betala för att de har skapat och spridit coronavirusen till resten av världen.

Ja, borde döpas om till Kina-virus.
Citera
2020-03-17, 22:44
  #117657
Medlem
Max3xs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sanne
Den här videon borde Socialstyrelsen se, där man kan montera ihop andningshjälp som är mobila.

Bra fynd! Lite av den "uppfinnaranda" som Sverige en gång var bra på. Tror dock inte det är möjligt idag, inkopplingen uppfyller antagligen inte CE-märkningen!

Direkt länk till videon som det refereras till: https://www.youtube.com/watch?v=uClq978oohY
Citera
2020-03-17, 22:44
  #117658
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av haralltidundrat
Finns det inga fall i Indien??? Eller i Sydostasien? Nordkorea då?


https://www.worldometers.info/coronavirus/

Skrolla ner så ser du lista på samtliga länders bekräftade fall. (Nordkorea har inga bekräftade fall)
Citera
2020-03-17, 22:44
  #117659
Medlem
Covids avatar
Kina har inte skapat något virus, men däremot vidtagit de åtgärder som krävs för att rensa smittan. Kina är nu det enda land i världen där ingen smittspridning sker. Resten får du skylla på EU, statsepidemiologer, skidresenärer och andra puckon som inte såg vad som kunde komma och som därför inte vidtog rätt åtgärder.

Citat:
Ursprungligen postat av Generalandersson
Hoppas fanmig att Kina får betala för att de har skapat och spridit coronavirusen till resten av världen.
Citera
2020-03-17, 22:45
  #117660
Medlem
Haloumis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av naturtvål
Var inne på #Italian lockdown och där postades denna Nostradamus profetia om coronaviruset och om det framtida Italien som är rent kuslig:

https://mobile.twitter.com/beharry_carlton/status/1240000794419740673/photo/1

Källkritiken är stark ser jag. Varifrån kommer texten? Skriven i paint av den Twittraren kanske?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in