Citat:
Ursprungligen postat av
zorigo
Stänga gränsen hjälper ingenting i detta skedet r smittan redan är så spridd. Däremot skulle de kunna sänka 500-gränsen och/eller stänga t.ex. pubar, nattklubbar o.s.v.
Tvärtom är det nödvändigt att stänga gränsen. Vill man bekämpa smittspridningen är det första man skall göra att stoppa så att det inte kan komma in nya smittade. Sedan kan man genomföra kraftfulla åtgärder inom landet. Det är därför som våra grannländer har stängt gränserna. Det är jättedyrt men på sikt vet de att det är nödvändigt för att få stopp på viruset.
Kanske dröjer det länge innan man öppnar gränsen mot Sverige. De vill ju inte få in viruset igen. Tegnells experiment kommer säkert att hålla på minst ett år ifall sjukvården skall hinna med all svåra fall.