Citat:
Ursprungligen postat av
Lyckligagatanden
Ja det är logiskt, jag förstår att det är nödvändigt men varför går man inte med fullt skydd som innebär en huva med rensad friskluft istället för en enkel elektrostatisk FFPv3 mask som räcker beroende på tid men max 8 timmar.
Huvan med frisk luft räcker en hel dag utan att du svettas har jag hört, från en polare som är biomedicinsk analytiker.
I nuläget så talar man ju om att det endast smittar via dropp, stänk, kontakt samt aerosoler så man tänker kanske inte att det ska vara nödvändigt. Vi har en sådan där luva i katastrofförrådet men den svettas man i XD den luvan ska kopplas till en stor rymddräkt som det är i princip omöjligt att röra sig i. Det funkar i saneringshallen där man tvättar patienter men inte på akutrummet när man ska sätta nålar, koppla dropp, kad, ta EKG osv.
Helt enkelt tror jag inte det bedöms som nödvändig och för dyrt.
Dessutom skulle även behövas några stycken eftersom vi är flera som vårdar patienterna. Och blir det väldigt många patienter samtidigt.. ja då ska det gå fort ty göra sig i ordnint också.