Citat:
Ursprungligen postat av
fernebo
Jag kan bara hålla med. Den bristande beredskapen och den obefintliga lagerhållningen är oförlåtlig. I åratal har det tjatats om vilken bra ekonomi Sverige har och ändå har man inte ens sett till att det finns en basberedskap för större katastrofer eller epidemier.
I veckan satt Lena Hallengren och beklagade sig över att vi inte får den skyddsutrustning vi beställt från andra EU-länder då de infört exportförbud, eftersom alla är på väg att drabbas av samma epidemi som Sverige. Man tror inte att det är sant! Vafan hade människan förväntat sig? Att det bara är att beställa vad man behöver från utlandet när en pandemi bryter ut?
Vi styrs av människor som är rena idioter! Lena Hallengren resonerar som ett barn.
Ena dagen så uppmanas svenska folket att ha en beredskap om krisen eller kriget kommer. Nu visar det sig att staten inte har tänkt på det överhuvudtaget. Ja, huvuden ska fan i mig rulla när det här är över. Jag förväntar mig att både regeringen och varenda myndighetschef i Sverige ber om ursäkt och avgår. Det kan vara som så att det även finns många på ledande positioner som bör åtalas. Grov försumlighet, tjänstefel, vållande till annans död.. Jag kan tänka mig många brottsrubriceringar.
Tyvärr är ju dom politiskt tillsatta istället för på meriter, det är oftast så att utsedda fotsoldater är dom mest hängivna till ideologin , därav blir dom perfekta sköldar för våra politiker, politikerna däremot är dom första som svänger med vinden och kan utan att blinka över ge sina soldater.
Ta Tegnells uttalande om att det inte är bra för jämlikheten om vissa som har möjligheten att stanna hemma gör det ,då andra grupper inte har det valet, han är totalt hängiven ideologin , undrar om han är en gammal kommunist?