2020-03-15, 10:47
  #103981
Medlem
Det är helt klarlagt att Covid-19 inte smittar särskilt lätt hos barn. Upp till 9 år är det bara 1% som blir smittade vilket talar för immunitet hos barn. Även upp till 19 år är siffran mycket låg. The Gardian har en bra artikel om det.

Svenska myndigheter kan ha en poäng i att det kan vara smart att sprida smittan under mer kontrollerade former. Om vi inte uppnår viss immunitet i samhället blir det svårt. Man kan ju inte hålla hela befolkningen hemma i omgångar i 1-2 år.
Citera
2020-03-15, 10:47
  #103982
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SpencerPratt
Med den strategin som Tegnell använder så lär det väl dröja länge innan svenskar är välkomna i andra länder?
Är det något annat land som använder sig av samma strategi?

I stort sett hela världen. I samma stund som WTO utropade en pandemi så erkände de även implicit att global spridning var oundviklig oxh att smittspridningen bara kan bromsas upp.

Att sedan många länder fjantar sig med stängda gränser och stängda skolor är ju deras lilla problem, men gör lite för att förhindra en global spridning när pandemin nu är ett faktum.
Citera
2020-03-15, 10:47
  #103983
Medlem
Centauris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av severustheemperor
Vad menar du med att tänka i flera steg?

Läs på om fladdermössen som sars kommer ifrån, de blir ej immuna heller.... Testa google....

Märker att du är för dum för att förstå, läs igenom inlägget igen, förstår du inte efter revision: Tack och hej!
Citera
2020-03-15, 10:48
  #103984
Medlem
Belavias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av barkie
Rätt sinnessjukt hur Aftonhoran forfarande har förtroende hos svenska folket.
Korrupta, feministiska socialister med drömmar om rött. Det gör mig riktigt äcklad över hur dessa människor tillåta existera. Antar att det är beviset på att karma och moral inte existerar.

Men du har ju fel. Svenskar har inte längre ett dugg intresse/förtroende för lögnerna och dumheterna i Aftonhoran. T.o.m farsgubben som är riktig gråsosse sa att det bara är svaller, sex och propaganda i den jävla tidningen. Känns som de flesta i PK-pöbeln lyckligtvis tycker så nu.
Citera
2020-03-15, 10:48
  #103985
Medlem
Revejs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Centauri
Med tanke på att folk sa att vi kommer att få 6-8% dödlighet och 15-20% IVA-fall så är spänningen olidlig.

Hittils är antalet döda 2 (äldre med underliggande sjukdom) och ensiffrigt antal på IVA. Trots att antalet smittade är långt över 10 000 vid det här laget i Sverige.
Vi kan garanterat komma att få hundratals dödsfall i denna första våg men man ska ha i åtanke att en del av dessa kanske bara hade en kort tid kvar oavsett.

Vi får inte vara oförsiktiga som italienarna då en snabb masspridning proppar igen sjukvården vilket tio-tjugofaldigar dödssiffran.

Jag är inte direkt orolig, vi har alla förutsättningar att ta oss bra genom detta men det blir ju väldigt trist när någon närstående oväntat drabbas hårt, alla har ju sjuka och äldre antar jag.
Citera
2020-03-15, 10:48
  #103986
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel
Vad har du för grund för det påståendet.

Här är en vetenskaplig artikel som verkar peka på motsatsen:

https://academic.oup.com/nsr/advance-article/doi/10.1093/nsr/nwaa036/5775463

Så vi har redan sett det mutera en gång, vad talar för att det är "relativt stabilt"?
Viruset muterar hela tiden, det gör virus. I snitt sex mutationer per reproduktionscykel har jag för mig att detta virus har. Sex mutationer per cykel är relativt stabilt jämfört med exemeplvis många förkylningsvirus.

De olika strängar som finns av viruset är väldigt lika, även om de har vissa skillnader. Alla versioner av viruset har olika mutationer och ser olika ut. Vissa mutationer leder till att viruset inte kan fortsätta att spridas, andra till att det blir mindre effektivt osv.

Men, det finns inte två, det finns inte fem utan det finns lika många mutationer i detta virus som det finns smittade. Och fortfarande är det en låg mutationstakt.

Mutationer i DNA som fortlever (dubbla strängar genetiskt material) är mycket ovanligare och detta gör att komplicerade djur faktiskt kan existera. Det finns även virus med DNA och de är ännu stabilare än RNA-virus som coronafamiljen.
Citera
2020-03-15, 10:48
  #103987
Medlem
Antingen är jag dålig på att söka information eller så finns den inte.

Jag vill ha reda på var de som bär på smittan finns. Alltså stad eller kommun. Jag bor i en stad i Södermanland och för mig hjälper det inte ett smack att veta att det finns X antal smittade i länet. Om jag vill hålla mig undan vill jag veta vilka platser jag ska undvika.

Så om någon som är bättre än jag på att söka efter information vet hur jag ska hitta denna så berätta gärna det.
Citera
2020-03-15, 10:49
  #103988
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Centauri
Självklart testar de folk med symtom. Är du dum?

När ni alarmister inte får som ni vill så är allt en konspiration?

Herregud, gå och gräv ner dig.

Det är just det dom inte gör. De testar inte alla med symtom. Det är du som inte följt med i nyheterna. Gräv ner dig själv.
Citera
2020-03-15, 10:49
  #103989
Medlem
Ogunquits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Olbars
Mycket läsvärd länk med uttalanden ifrån olika forskare angående flockimmunitet:

https://www.sciencemediacentre.org/expert-comments-about-herd-immunity/

Jag håller med. Så vi får kanske flockimmunitet vid 60% smittade men ingen vet hur länge immuniteten håller i sig.
Citera
2020-03-15, 10:49
  #103990
Medlem
Revejs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kentuckyfry
Det är helt klarlagt att Covid-19 inte smittar särskilt lätt hos barn. Upp till 9 år är det bara 1% som blir smittade vilket talar för immunitet hos barn. Även upp till 19 år är siffran mycket låg. The Gardian har en bra artikel om det.

Svenska myndigheter kan ha en poäng i att det kan vara smart att sprida smittan under mer kontrollerade former. Om vi inte uppnår viss immunitet i samhället blir det svårt. Man kan ju inte hålla hela befolkningen hemma i omgångar i 1-2 år.
Exakt så är det.
https://www.sydsvenskan.se/2020-03-15/kontroversiell-strategi-som-kan-radda-liv
Citera
2020-03-15, 10:49
  #103991
Medlem
severustheemperors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
Jag föredrar att läsa i den forskning som finns istället.

För att ge lite konkreta exempel på vad immunitet gör:
-hade man inte blivit immun så hade inte Kina kunnat pressa tillbaka sjukdomen så snabbt.
- utan immunitet så skulle du inte kunna bli frisk alls. Immunförsvaret byggs upp för att kunna bekämpa sjukdomen. Det måste veta vad det bekämpar, annars är risken stor att du dör (vilket du ser i dödsfallen från covid19).

Men hur långvarig immuniteten är har vi inte koll på. Coronavirus som ger förkylningar ligger på runt 3 månader. De muterar dock snabbare än vad detta virus verkar göra. De ger dessutom en svagare sjukdom nästa gång då man behåller en viss immunitet.

Vad har immunitet med att bli friska att göra. Immunförsvaret kan vinna och transportera bort
viruset. Betyder inte att du blir immun.
Citera
2020-03-15, 10:49
  #103992
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ogunquit
Jag håller med. Så vi får kanske flockimmunitet vid 60% smittade men ingen vet hur länge immuniteten håller i sig.

Viruset muterar ju.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in