Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2020-03-15, 02:19
  #127969
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Hur vet du att GM inte påverkades känslomässigt?

Poliser lyckas skjuta ihjäl folk trots att de påverkas känslomässigt

Nej, du misstolkar mig. Det är klart - om han inte var psykopat - att han påverkades känslomässigt. Vad jag menar är att han inte påverkades känslomässigt i den omfattningen att han inte kunde genomföra attentatet.

Att han blev paralyserad. Att han blev så känslomässigt engagerad att han helt enkelt bara gick därifrån utan att skjuta mot Palme.
Citera
2020-03-15, 02:24
  #127970
Medlem
Grandiosos avatar
Hårdrock möter kriminalhistoria i tungt kapitel om Palmemordet

Citat:
Olof Palme skjuts till döds den 28 februari 1986. Borlängebördige sångaren Patrik Johansson har The great conspiracy", ett konceptalbum om mordet på Sveriges forne statsminister

– Varje låt behandlar ett av alla uppmärksammade spår, berättar Patrik.

Vid sin dramaturgiska sida har Johansson haft Dan Hörning, författare och skapare av podcasten döpt till just “Palmemordet”, som i skrivande stund producerat hela 206 avsnitt med mordet under lupp. Därtill har han gått i närkamp med material från såväl Granskningskommissionen som bröderna Poutiainens mastiga “Inuti labyrinten”.
Resultatet fascinerar långt bortom politisk färg och allmänna åsikter – här är livet, döden och den otäcka brytpunkten av de tu i fokus.
Tankearbetet har varit massivt, precis som det nu färdigställda musikaliska uttrycket.
– Det är en utmaning att försöka ta in hela bilden, det finns så många olika spår och teorier, förklarar Patrik.

Tror du att mordet någonsin kommer att klaras upp?
– Nej, det tror jag inte. Dessutom har så lång tid passerat att folk som kan ha varit inblandade nu är döda, däribland den av många misstänkte “Skandia-mannen”.
– Kanske dock att polisen kommer fram till en teori, en förklaring hur det hela gick till. Men ingen fullständig lösning.
https://annonsbladet.com/hardrock-moter-kriminalhistoria-i-tungt-kapitel-om-palmemordet/
Citera
2020-03-15, 02:25
  #127971
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Nej, du misstolkar mig. Det är klart - om han inte var psykopat - att han påverkades känslomässigt. Vad jag menar är att han inte påverkades känslomässigt i den omfattningen att han inte kunde genomföra attentatet.

Att han blev paralyserad. Att han blev så känslomässigt engagerad att han helt enkelt bara gick därifrån utan att skjuta mot Palme.

Då borde du skrivit det istället

Vad menar du med "tränad att döda"?
Citera
2020-03-15, 02:28
  #127972
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grandioso
Hårdrock möter kriminalhistoria i tungt kapitel om Palmemordet


https://annonsbladet.com/hardrock-moter-kriminalhistoria-i-tungt-kapitel-om-palmemordet/

Det var med i senaste avsnittet av podden Palmemordet.

Ännu ett tecken på hur podden fallit i kvalité och innehåll. Det är enbart en inkomstkälla nu för Dan, känns det som. Mestadels nån som sitter och läser ur böcker som rör periferin av mordet. Eller tidningsartiklar... Jösses
Citera
2020-03-15, 02:34
  #127973
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Man kan ju också tänka så här: KP säger man har en lösning, i den lär ju ett vapen ingå, om inte fysiskt så iaf kartlagt på nåt sätt.

Så att träta om skottordning för att se om det var lång eller kort pipa är inte viktigt för oss egentligen. Och om det där med

Bobo, du som kan detta som rinnande vatten. Hur ofta svampar kulan upp sig med en kort pipa?
Uppsvampning är små variationer och vad jag lärt av experterna i nätverket firearmsid är det helt random. Du kan skjuta två skott utan att det syns (beroende på kultyp och laddning) och se det i det tredje. Strukturerna när blyet stelnar är nyckeln. Slutsatsen är. Avsaknad av uppsvampningstecken är alltså int en indikation. Bara förekomst. Med aktuell ammo är den högst begränsat förekommande. PUs expert svamlar alltså lite.
Citera
2020-03-15, 02:42
  #127974
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Då borde du skrivit det istället

Vad menar du med "tränad att döda"?

Aha, en semantiker.😊

Med "tränad att döda" menar jag väl det jag säger antar jag.

Vilka är tränade att döda?
Citera
2020-03-15, 02:46
  #127975
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Aha, en semantiker.😊

Med "tränad att döda" menar jag väl det jag säger antar jag.

Vilka är tränade att döda?

Väldigt få enligt min definition. Iaf svenskar.

Inte poliser och vanliga militärer

Inte Bobos spanare eller 99% av de som nämns i tråden
Citera
2020-03-15, 02:58
  #127976
Medlem
Sobrilbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Väldigt få enligt min definition. Iaf svenskar.

Inte poliser och vanliga militärer

Inte Bobos spanare eller 99% av de som nämns i tråden
Kapabel pga erfarenhet och kunskap relaterad direkt eller indirekt till handlingen. Ungefär så skulle jag vilja definiera "tränad att döda" i det här sammanhanget.
Citera
2020-03-15, 03:26
  #127977
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Japp, så var det naturligtvis. Polisen brukar ju tala om "adrenalinpåslag" hos gärningsmän och i det här fallet kan nog inte adrenalinpåslaget överdrivas.

Eftersom vi alla begriper att det var landets statsminister som skulle avrättas så utgår jag ifrån att vi talar om en synnerligen stressad man som verkligen, precis som du säger, endast fokuserade på sin uppgift.

Jag tycker mordet ur detta perspektiv är anmärkningsvärt skickligt utfört. Karln gjorde ju inga misstag.

Dök upp från ingenstans, avvaktade rätt tillfälle, sköt ett exakt placerat skott, dolde vapnet direkt, kollade snabbt att han lyckats, vände sig om och stegade in i gränden, sprang uppför trapporna och borta på 1 minut.

Lämnade inga spår. Ingen kunde ge ett signalement som avslöjade honom.

Riktigt hur detta kan beskrivas som amatörmässigt kan jag inte förstå. För mig är det omöjligt att tolka agerandet som amatörmässigt. Ibland undrar jag om vi talar om samma mord.

Jag förstår varför du driver att mordet var professionellt utfört, men är fortfarande fundersam kring hur du kommer runt att GM misslyckades med att mörda LP.

Det framförs ofta här i tråden att skottet mot LP kan ha varit ett vådaskott. Absolut, men skulle verkligen en professionell mördare skapa ett vådaskott?

En annan teori att LP vände sig och att kulan var mycket nära att träffa henne. Förstår det men borde inte en professionell mördare förstå att LP är ett rörligt mål och ändå lyckas, till exempel genom att som med Palme ha en hand på hennes axel?

Det har också nämnts att skottet mot LP var ett sätt att skrämma vittnen eller sätta ur balans, men är detta verkligen en rimlig strategi? Snarare drog skotten till sig en stor mängd vittnen.

Det talas också om adrenalinpåslag som förklaring. Begripligt med tanke på risktagandet i att mörda en statsminister och att så småningom åka fast. Men en professionell mördare borde kunna hantera sådana känslor.

Sedan kan så klart mördaren vara professionell men varken torped eller yrkesmördare eller för den delen en person som mördat tidigare. Du och jag diskuterade ju till exempel för några dagar sedan här i tråden hur lång eller kort tid man skulle behöva i lumpen eller verksam i militären efter det för att utveckla vapenvanan och förmågorna du beskriver.

Men ändå, har svårt i att komma ifrån att misslyckandet i att döda LP förtar känslan av en fullt ut professionell mördare.
Citera
2020-03-15, 03:49
  #127978
Medlem
Fanns det kopplingar mellan Barschel+ Cats Falck och Olof Palme?
Dödades de av samma orsak?

Vapenaffärer, OP medlade mellan Iran och Irak. Bofors, OP träffade Iraks ambassadör Bagdad Bob på morddagen.


"Det finns flera teorier kring Barschels död. Vad som är klarlagt är att hans död vållades av flera olika medikament som Barschel hade tagit på kvällen, men frågan är om det var självmord eller mord. Den schweiziska polisen utgår ifrån att det har varit självmord, medan andra däremot tror att det var mord.

Så påstod till exempel Mossadagenten Victor Ostrovsky att Mossad dödade Barschel för att han inte ville stödja vapenförsäljningar mellan Iran och Israel som skulle gå via Schleswig-Holstein. Irans f.d. president Abolhassan Bani-Sadr stödjer denna tes, likaså den schweiziske kemisten Klaus Brandenberger som menar att Barschel bedövades först innan han fick en dödlig sömnmedelsdos.[10]

En annan teori menar att östtyska Stasi har haft med mordet att göra. Denna teori kom upp eftersom Barschel ofta reste till DDR för att besöka Rostock och Warnemünde för att träffa medarbetare i Stasi. Teorin menar att Barschel var involverad i vapenförsäljningar som gick via DDR och som Barschel ville avslöja.[11]

En tredje teori går ut på att CIA har varit involverat i mordet. Vapenhandlaren Dirk Stoffberg uttalade sig om att CIA-direktören Robert Gates skulle träffa Uwe Barschel i Genève. Strax innan Stoffberg skulle förhöras begick han självmord enligt den officiella utredningen.

2017 påstods i boken Im Spinnennetz der Geheimdienste. Warum wurden Olof Palme, Uwe Barschel und William Colby ermordet? att det finns kopplingar mellan mordet på Uwe Barschel och mordet på Sveriges statsminister Olof Palme.[12] Oklart är också varför Barschel överhuvudtaget befann sig i Genève.[13] Journalisten Patrik Baab menar att Barschel var i Genève för att pressa fram pengar genom att hota avslöja sina kunskaper om diverse vapenaffärer som han själv hade varit involverad i. Pengarna skulle han enligt Baab använda för att starta ett nytt liv eftersom hans politiska karriär var slut efter Barschelaffären.[14] Vissa menar att det finns en koppling mellan mordet på Barschel och mordet på den svenska journalisten Cats Falk som hittades död i Hammarbyhamnen den 29 maj 1985.[15]"

https://sv.wikipedia.org/wiki/Uwe_Barschel
Citera
2020-03-15, 04:04
  #127979
Medlem
Grandiosos avatar
Från 2016:

Kriminaltekniken har revolutionerats sedan Palmemordet. Nu är nya arbetsmetoder – som ansiktsjämförelser och 3d - på väg. Kan de lösa den svåra mordgåtan?

Citat:
Den tekniska bevisningen är mager. De två kulor som till sist hittades - en 12 meter från fläcken med Palmes blod och en på andra sidan av Sveavägen om brottsplatsen - uppges ha deformerats när de slog i asfalten och är svåra att spåra till rätt vapen.

Hans Melander, i dag chef för Palmegruppen, sa på gårdagens presskonferens på Polishuset i Stockholm att:
– Kulorna är i ganska dåligt skick tyvärr. NFC (red anm: Nationellt forensiskt centrum) har sagt kan vara svårt binda kulorna till visst vapen. Det kan vara svårt utesluta att de skjutits ur andra vapen än en Smith & Wesson.

Men det man kan utläsa är så kallade bom-data. Det finns fem högervridna bommar (märken) på varje kula.
– Med ledning av det säga att bara ett visst antal vapen kan vara aktuella, uppgav han.

Vid sidan av revolver av märket Smith & Wesson kan flera andra revolvertyper också ge fem högervridna bommar på kulorna. Bland andra Rüger (USA), Taurus (Brasilien), (Spanien), Escordin (Spanien) och Ruby (Spanien).

Utredarna uppger också att piporna måste vara längre än fyra tum, eftersom kulorna annars skulle ha breddats i basen (uppsvampning).
Citat:
Idag finns inte längre något huvudspår - men man ska nu se över Sydafrikaspåret igen, sa man igår inför årsdagen av mordet på söndag
Citat:
När det gäller provskjutningar med misstänkta Palmevapen görs de på traditionellt vis. Men efteranalysen har moderniserats. Med hjälp av smartare algoritmer kan man noggrannare matcha mönstren på kulorna, med de på andra upphittade kulor.

Forskning och utveckling kring kriminaltekniska metoder tar i dag upp åtta procent av NFC:s tid.

Vad tror då NFC-cheferna, kan då den nya tekniken lösa gåtan Palmemordet?

– Förundersökningssekretess gäller, så NFC passar på den frågan, säger Lena Klasén.

https://www.nyteknik.se/innovation/ny-kriminalteknik-kan-ge-svar-i-palmeutredningen-6335628

Noterar att skottordningen åter är på tapeten, mycket diskussioner om den saken.
Att OP är den som skjuts först har åtminstone för mig alltid varit en självklarhet.
Men ingenting får tydligen vara självklart i det här caset har man kommit att förstå med åren...
Precis allt ska kunna gå att ifrågasätta. Till och med om Statsminister Palme ens mördades...

http://schlaug.blogspot.com/2017/03/bokrecension-den-ovantade-vandningen.html
__________________
Senast redigerad av Grandioso 2020-03-15 kl. 04:17.
Citera
2020-03-15, 06:24
  #127980
Medlem
Juristakutens avatar
Är Leif Zeilich-Jensen Olof Palmes mördare?

I SwebbTV:s senaste program har man en intervju med änkan till den man hon tror är Olof Palmes mördare.

Hon ger några detaljer som gör att det går att identifiera honom:
1) Han växte upp i Schleswig-Holstein i slutet av andra världskriget (Schleswig-Holstein tillhörde då fortfarande Danmark).
2) Han har skrivit böcker om Yoga (sök på Google!).
3) Han var religionshistoriker (sök på Google!).
4) Han dog i april 1992.
5) Han bodde under perioder på Island
6) Han hade en ung dotter född före 1986.
7) Han hade hus i Spånga runt decenieskiftet 1990, även om han inte fysiskt bodde där.

Om man söker extremt brett så finns det bara en person som uppfyller alla dessa kriterier:

Denne person var:
Fridhleifur Leif Zeilich-Jensen
Född 1937-05-09 i Danmark
Död 1992-04-28 Spånga församling (Stockholms län)
Gift man 1981-10-13
Källa: Sveriges dödbok

Kan detta vara den lösning som Christer Petersson kommer att presentera innan sommaren?

I övrigt. Detta är mitt första inlägg i den här tråden. Jag har följt mordet på Olof Palme sen den 28 februari 1986 och läste i princip allt de kommande åren.
Min personliga reflektion efter alla dessa år är att den här påstådda gärningsmannen med en bakgrund inom konservativa kretsar, med vapenkunskap och i en konspirationsgrupp stämmer väl överens med mina tankar genom de här dryga 30 åren.
__________________
Senast redigerad av Juristakuten 2020-03-15 kl. 06:32. Anledning: stavfel
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in