2020-03-14, 23:43
  #102577
Medlem
different_trips avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kedoslav
Asså vad är de för fel på vår sjukvård ? https://www.hd.se/2020-03-14/coronasmittade-vardades-utan-isolering-pa-lunds-lasarett

Ingen ledare, uppenbarligen.

FHMs idioti om ingen karantän, inget säkra före det osäkra jobba tills ni visar symptom testa bara utlandsresenärer bla bla

Nu är vi ett nytt Italien. Grattis FHM.
Citera
2020-03-14, 23:44
  #102578
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av POlROT
(Kun sitat av deler av Overlege Arne Stray-Pedersens leserinnlegg i VG).


Qom hade svenskt sommarklimat när epidemin i Iran drog igång. Så nä, vi tror inte sommaren räddar oss
Citera
2020-03-14, 23:44
  #102579
Medlem
shevitas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
En positiv nyhet är att antalet nya fall minskat två dagar i rad i Sverige. Det kan tyda på att puckeln från de som flög hem från italien nu är nådd.

Blir spännande med kommande dagars siffror

Hahaha

Du verkar ha MISSAT att FHM gått ut och sagt att man INTE kommer testa alla sjuka eller med symtom. Endast KRITISKT drabbade

Det du ser som en positiv nyhet är egentligen en klassisk svensk "sopa under mattan" -effekt
Citera
2020-03-14, 23:44
  #102580
Medlem
messiasibids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
han är farligare än en idiot. Han är en psykopat! Det där med feministisk pandemikontroll är ju bara ett frispel. Trollar han oss eller?

Skulle inte förvåna mig om Tegnell var en mullvad för Putin som nu bär frukt.


Citat:
Ursprungligen postat av DenAndraGrannen
Journalister borde kräva källar från Tegnell då han förespråkar saker som t.ex. WHO sågar. Varför låter vi honom komma undan utan källhänvisningar? Med massor av experter och också WHO i konflikt med vad FHM säger så måste dom visa forskningen.

Instämmer. Kommunikation och trovärdighet är så otroligt viktigt i en kris.
Tegnell viftar nonchalant bort kritiken och idiotförklarar alla som säger emot honom. Han verkar tro att folket ska blint följa honom ner i helvetet utan att han ska behöva ge enda välbegrundad förklaring till den valda vägen.

Tegnell beter sig lite som om en finansiell rådgivare skulle säga "Lägg alla dina besparingar på Bitcoin". "Ja men alla andra säger ju man ska sprida ut risken?". "Äsch, det där är trams och en värdelös åsikt. Lägg alla dina besparingar på bitcoin. Lita på mig".
Citera
2020-03-14, 23:44
  #102581
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stroganof
Nu blir jag osäker när du säger.så, för jag kollade som hastighast och kanske såg fel. Tyvärr så står det tomt när ja går in och kollar igen
Vi får hoppas du såg fel ,det skulle ju vara skit om det tar fart igen i Kina ,då kan vi bara lägga ner alla försök att stoppa viruset och bara låta det löpa amok.
Citera
2020-03-14, 23:44
  #102582
Medlem
Amazing-Graces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Frk Nyfiken
I Norge får dessa barn erbjudande om plats. Om båda föräldrarna har samhällskritiska funktioner så finns det omsorg för de barnen.

Just det, det är sånt här man funderar över om det skulle kunna ordnas på något sätt även i Sverige. Om det nu skulle bli samma situation.
Citera
2020-03-14, 23:44
  #102583
Medlem
Haddock93s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ganglere2
Gäller även fler ställen. Folk har tydligen äntligen slutat lita blint på myndigheterna.

När regeringen säger att man inte ska bunkra, då ska man VERKLIGEN göra det.

Problemet är att vi inte har något beredskapslager kvar för en kris som denna, helt idiotiskt. Tacka våra kära styrande för det.
Citera
2020-03-14, 23:44
  #102584
Medlem
Hoppas ALLA får viruset..slut på spekulationerna..
Sen får vi se vem som klarar det
Jag är redo...vi ska alla dö..det är det enda som är säkert
Citera
2020-03-14, 23:45
  #102585
Medlem
BorkaOdalmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mauror
Vad är det som då gör Iran Italien antal smittade och dödar mer än alla andra länder?

Hade det varit 1000 talet döda i varje land i 20 talet länder hade det varit annat

Skillnaden är att några få länder är några veckor före dom andra. Om två veckor då har du lika stora dödstal som i Iran och Italien.
Citera
2020-03-14, 23:45
  #102586
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av InOurNature
Kan inte botas med penicillin eller antibiotika tyvärr.

Därför behöver vi ett vaccin, för att lugna mer allt lite.
Citera
2020-03-14, 23:45
  #102587
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RobbyRob44
Blir du lika panikslagen av att ca 300 dör i trafiken varje år, blir du lika panikslagen av att ca 10000 dör av följden av rökning varje år, cancer, hjärtkärlsjukdomar etc?

Hur många har dött i Sverige av "FN-övning 201 Coronaviruset" den vanliga årliga influensan mot ett vanligt år utan en FN 201-Corona-virus-övning?

50000 beräknade döda om vi följer psykopaten Tegnells "herd" strategi.... Sen till hösten kör vi en ny omgång.
Citera
2020-03-14, 23:45
  #102588
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Ett dumt val..

Da festen var over, hadde den 29-årige bankmannen smittet 17 mennesker

En tredel av alle de første koronasyke i Tysklands hovedstad Berlin ble smittet av én person og på samme fest.


https://www.aftenposten.no/norge/i/wPQVQ5/da-festen-var-over-hadde-den-29-aarige-bankmannen-smittet-17-mennesker#xtor=RSS-3

Va? Men Tegnell sa ju att det bara smittar i nära relationer och inte via luften. Det måste ha varit en fest med över 500 personer där 29-åringen hånglat med 17 pensionärer som han bor tillsammans med och varit på skidresa i Italien med medans barnen var på dagis och klarade sig från smittan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in