2020-03-13, 23:34
  #96901
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SnoringBulldog
Verkar bara lyda apokalyps i den här tråden, webbkamera från Stureplan med massa folk och bilar i rörelse
http://www.webbkameror.se/webbkameror/stureplan/index.php

Det råder ju inte trängsel direkt.. Några enstaka fotgängare. Taxin står still..
Citera
2020-03-13, 23:34
  #96902
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Oväntat utspel från en populist....

Det är ju faktiskt experterna man lyssnar på när man inte stänger ner skolor

...och de experter som man lyssnar på i andra länder, som faktiskt stänger ner skolor (och regioner, och hela länder), är då MINDRE experter än vad Anders Tegnell är? Liksom alla de svenska läkare som också har varnat för Sveriges slappa och långsamma approach? Vad grundar du det på?
Citera
2020-03-13, 23:34
  #96903
Medlem
Theforeigners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeffreyEpstein
Ännu en gång.

Spanska sjukan hade tre olika influensavågor. Den första vågen började i mars eller april 1918 och spreds över världen i samma takt som en vanlig säsongsinfluensa. Åtminstone USA, Frankrike, England och Tyskland drabbades tidigt, i maj följda av bland andra Spanien, Italien, Skottland, Grekland, Egypten och Balkan. I juni finns rapporter från England, Tyskland, Schweiz, Österrike och Norge. Influensavågen liknade en vanlig säsongsinfluensa då symptomen var milda, dödligheten låg och de som dog oftast riktigt gamla eller riktigt unga.

I augusti kom den våldsamma och förödande andra vågen, vilket är en ovanlig tidpunkt för en influensaepidemi. Dödligheten var hög (5–25 gånger högre än normalt) och drabbade i ovanligt hög grad personer i åldersgruppen 20–40 år. Drygt hälften av dödsfallen inträffade i denna åldersgrupp. Denna andra våg spreds i ovanligt hög hastighet över världen. Kulmen nåddes på de flesta håll i oktober 1918.

Det finns redan nu rapporter om att yngre personer i ca. 40 åren nu läggs in på intensiv i Italien.
Dessutom också rapporter att man inte behandlar NÅGON om de har underliggande sjukdomar,
spelar ingen roll HUR unga eller gamla dom är
Alt detta pga den enorma belastingen på hela sjukvården, så prioriteringen är nu fruktansvärd.
Citera
2020-03-13, 23:35
  #96904
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av SnoringBulldog
Verkar bara lyda apokalyps i den här tråden, webbkamera från Stureplan med massa folk och bilar i rörelse
http://www.webbkameror.se/webbkameror/stureplan/index.php

Massa var väl och ta i.
Såg typ 5 personer och några parkerade taxibilar.
Citera
2020-03-13, 23:35
  #96905
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lisett
Alltså denna jävla skrämselpropaganda. Skärpning.
Det är tyvärr sant.
Även hans katt dog:
https://www.youtube.com/watch?v=EiTxltL1wSc
Citera
2020-03-13, 23:36
  #96906
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Galenvarld
Tja. Alla kan ju inte vara hypokondriker och fear mongers, som mer än hälften i denna tråd är. Låt folk ha kul.


Jojo- de som e unga o friska nog att gå ut och festa kan ju göra det- men när de sedan smittar riskgrupperna så blir det annorlunda. Förstår inte såna som du det? Är ni så egoistiska?
Citera
2020-03-13, 23:36
  #96907
Medlem
Arnold15s avatar
Det är inte viruset som skapar panik och ekonomisk depression.

Det är regeringarnas panikartade och felaktiga åtgärder som skapar paniken.


Corona är ofarligt för en övervägande majoritet (ca 95 %) av befolkningen.

Bara folk med underliggande sjukdomar (cancer, hjärt- och lungsjukdomar) som råkar illa ut.
Citera
2020-03-13, 23:36
  #96908
Medlem
Covids avatar
Danmark rapporterade just +772 fall på ett bräde, totalt 1573. Vi förlorar den nordiska matchen.
Citera
2020-03-13, 23:36
  #96909
Medlem
https://www.youtube.com/watch?v=qgylp3Td1Bw

Danmark +772
Totalt 1573 smittade i Danmark
Citera
2020-03-13, 23:37
  #96910
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Utspilld
Att vaccin snart börjar testas betyder inte att det snart är på gång. Man kommer behöva testa under lång tid innan det blir redo att ges ut något till allmänheten. Ingen vet hur länge men jag skulle tippa på absolut tidigast om 1-2 år.

Googlade saken och ser att det har varit många olika bud från olika håll. Hade fått intrycket att det inte var så långt borta. Vaccinet mot svininfluensan kom efter 6 månader.
Citera
2020-03-13, 23:37
  #96911
Medlem
frdks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Hindra smittan. Tror du ens det är en option?

absolut, kan kina och sydkorea med en tätbefolkning långt över våran och så är det en walk-in-the-park sett till lilla sverige om man applicerat samma bevisligen effektiva metodiker.
sen får man se till att hålla ett hårt skalskydd, dvs screena alla som kommer in i landet med väresensorer och sätta alla i karantän, gäller flyg såväl som tåg och bil.

Fast det är klart, jobbar man istället på på karensdag hit eller dit eller bidrag till banker så har man fokus uppåt väggarna fel. Det är såklart bra saker med att hjälpa ekonomin, men EFTER allt annat som hindra fortsatt smittspridning är gjord.
Citera
2020-03-13, 23:37
  #96912
Medlem
Salcinns avatar
I en perfekt värld hade det funnits Corona-hemtest såsom det finns klamydia hemtest sen får man bara ett mejl som påvisar om du är smittad eller inte. Men istället för att skicka med kondomer i brevet hade de skickat med lite alkogel och munskydd.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in